Historie zapomniane Letheko
ZPB + -

     Niemiecka zbrodnia w Palmirach - 20 i 21 czerwca 1940 roku

Niemiecka zbrodnia w Palmirach - Polskie zakładniczki w drodze na egzekucję w lesie koło Palmir. Kobieta na pierwszym planie została zidentyfikowana po wojnie jako Janina Skalska

W Palmirach Niemcy zamordowali około 1700 Polaków. Palmiry stanowią tragiczny i najbardziej znany, obok Katynia symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.

Największa ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach miała miejsce w dniach 20 i 21 czerwca 1940 roku. Niemcy zabili 358 więźniów warszawskiego Pawiaka. Wśród ofiar był m.in. złoty medalista olimpijski, wicemistrz Europy, mistrz Polski w biegach – Janusz Kusociński . Inne ofiary to m.in. Maciej Rataj, Mieczysław Niedziałkowski (działacz socjalistyczny), Jan Pohoski, Halina Jaroszewiczowa (posłanka na Sejm RP i senator), Ludomir Skórewicz (starosta grodzki warszawski), Jan Wajzer (doktor praw, sekretarz generalny Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku), Adam Guzikowski (dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie), Jan Bełcikowski (założyciel „Biblioteki Złotej Cywilizacji”), Henryk Brun (przemysłowiec, poseł na Sejm RP, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Kupiectwa Polskiego), Aniela Żak (pracownica Wydziału Prasowego MSZ), Stefan Kwiatkowski (wiceprezes Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych) i Agnieszka Dowbor-Muśnicka (córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, członkini Organizacji Wojskowej „Wilki”). Zamordowani zostali także liczni prawnicy (m.in. adwokaci: Władysław Dziewałtowski-Gintowt i Tadeusz Fabiani), urzędnicy, artyści oraz sportowcy. Więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Palmirach

Rozmowa Jarosława Kornasia z Kazimierzem Braunem oraz Grzegorzem Braunem #2

Rozmowa Jarosława Kornasia z Kazimierzem Braunem

Grzegorz Braun

Zagłada to powieść o tym, jak komuniści przejmowali władzę w Polsce i niszczyli polską tożsamość. Akcja opowiada o zagładzie polskiego ziemiaństwa w wyniku tzw. „reformy rolnej”. Została ona zadekretowana przez komunistyczny rząd osadzony w Polsce przez Stalina, a wprowadzana w miarę przetaczania się przez nasze ziemie frontu sowiecko-niemieckiego od lata 1944 do wiosny 1945 r. i wkraczania na nie Armii Czerwonej.

Starożytny ród Szablowskich zostaje wypędzony ze swego majątku, będącego sprawnie prosperującym przedsiębiorstwem rolno-spożywczym i leśnym, zatrudniającym i żywiącym dziesiątki pracowników stałych i setki sezonowych. Niektórzy członkowie rodu tracą życie w tragicznych okolicznościach, a innych czeka poniewierka. Zagłada jest fikcją literacką - opartą wszakże na faktach i rzeczywistych wydarzeniach.

Profesor Kazimierz Braun jest reżyserem, pisarzem, nauczycielem akademickim. Reżyserował, wykładał i publikował w Polsce, a po wyrzuceniu z pracy w stanie wojennym, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Irlandii. Jest autorem licznych książek z dziedziny historii teatru oraz poezji, powieści o dramatów. Ukończył dwa kierunki studiów: filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1958) oraz reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1962). Doktoryzował się na UAM w Poznaniu (1971), stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych (ze specjalnością: teatrologia) uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim (1975), a w roku 1992 nadano mu tytuł profesora. W latach 1982–1986 był profesorem wizytującym na kilku uczelniach w USA, a od roku 1989 profesorem na University at Buffalo.

Rodzicami Kazimierza Brauna byli Juliusz Braun, profesor, działacz katolicki, więzień stalinowski, oraz Elżbieta, z domu Korwin-Szymanowska (oboje zmarli w 1990 r.). Stryjami Kazimierza byli Jerzy i Kazimierz, a ciotką (siostrą ojca) Jadwiga Domańska. Ożenił się z Zofią Reklewską, córką Wincentego Reklewskiego, pisarką i teatrologiem. Ich dziećmi są Monika Braun, pisarka i nauczyciel akademicki, Grzegorz Braun, reżyser filmowy, publicysta, poseł IX kadencji oraz Justyna Braun, nauczyciel akademicki. Ich wnuczkami są Anna, Joanna, Aniela, Zofia, Elżbieta.

Kazimierz Braun "Zagłada" Wydawnictwo Capital | Powieść o tym jak komuniści przejmowali władzę w Polsce i niszczyli polską tożsamość.

Kazimierz Braun "Zagłada" Wydawnictwo Capital

Kolejna zagłada, która dotknęła Polskę oraz jej elity nadeszła na przełomie lat 80 i 90 XX wieku. To w tym okresie straciliśmy jak się wydaje bezpowrotnie możliwość samodzielnego i świadomego bytu narodu polskiego. Pseudoelity wytypowane do rządzenia Polską nie zdobyły się na zwrot mienia zagrabionego w końcówce lat 40. XX wieku. Ziemianom, bogatym chłopom, kupcom, przedsiębiorcom, ... Co więcej zniszczyły postkomunistyczny przemysł, drobną wytwórczość oraz celowo zmarnotrawiły ludzki entuzjazm, potencjał przedsiębiorczości oraz zapał do modernizowania jak nam się wydawało wolnej Polski. O tym zagadnieniu będzie opowiadać kolejna powieść Kazimierza Brauna, Zagłada 2.0. 


 

 

Nowe wpisy

Tygodnik Myśl Polska

Akt Konfederacji Gietrzwałdzkiej

Fundacja Osuchowa 

Fundacja Pro Vita Bona 

Forum Austro-Węgry 

Dziennik gajowego Maruchy

Polecane witryny

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa

KONSERWATYZM.PL – Portal Myśli Konserwatywnej

Organizacja Monarchistów Polskich

Portal Chiny 24

Strona autorska Stanisława Michalkiewicza

 Platforma BanBye

Human Events is an American conservative political news and analysis website. Founded in 1944 as a print newspaper, Human Events became a digital-only publication in 2013. 

Magna Polonia

Czerwiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Organizujesz wydarzenie? Wyślij nam zapowiedź, my zamieścimy je w naszym kalendarium
 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.