Historie zapomniane Letheko

"Tak: wpakowali nas w butelkę ojcowie rewolucji! W butelkę wpakowali, propagandą zakorkowali i na zawsze durniami zrobili" - Sergiusz Piasecki

OBRONA LWOWA 1918 SEMPER FIDELIS
18 listopada zapraszamy na krakowskie obchody 105. rocznicy bohaterskiej obrony Lwowa - zwycięskiego powstania Orląt Lwowskich
Artur Oppman, Orlątko | ... Mamo, czy jesteś ze mną? Nie słyszę twoich słów... W oczach mi trochę ciemno... Obroniliśmy Lwów!... Zostaniesz biedna samą... Baczność! Za Lwów! Cel! Pal! Tylko mi ciebie, mamo, Tylko mi Polski żal!...
OBRONA LWOWA 1918-1920 SEMPER FIDELIS
Ochotnicza Legia Kobiet, ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Kobiety z OLK walczyły o Lwów w trakcie wojny polsko-ukraińskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej, w tym także w walkach o Wilno

W Jedwabnym w dniu 10 lipca 2023 roku o godzinie 9:30 rozpocznie się Marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem organizowany przez Stowarzyszenie "Wizna 1939" 

Marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem organizowany przez Stowarzyszenie "Wizna 1939"

Marsz ma charakter religijny. Trasa Marszu (ok. 1 km) będzie prowadziła drogą, którą na początku lipca 1941 r. niemieccy okupanci z Jedwabnego wieźli ciężarówką swoje ofiary – mieszkańców Jedwabnego i okolic – na rozstrzelanie do lasu przestrzelskiego. Tą samą drogą oprawcy prowadzili 11 sierpnia 1943 r., do tego samego miejsca zbrodni, dwie polskie rodziny – Franciszka i Władysławę Mościckich oraz Józefa i Annę Bronakowskich. Niemcy zamordowali ich za pomoc żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i za to, że byli Polakami. Franciszek Mościcki choć cierpiał ponad siły (miał połamane kończyny po skatowaniu na posterunku żandarmerii), idąc na śmierć nie wyrzekł się wiary i przez całą drogę ściskał w ręku różaniec i modlił się. Ten różaniec został odnaleziony w dole śmierci, w zaciśniętej dłoni Franciszka Mościckiego. Na znak solidarności z ofiarami tych zbrodni uczestnicy Marszu odmówią podczas drogi do lasu przestrzelskiego modlitwę różańcową. Miejsce to traktujemy szczególnie, w kontekście męczeństwa Polaków i symbolu modlitwy maryjnej – różańca świętego.

Początek trasy – przy Pomniku pamięci zesłańców przy placu Jana Pawła II w Jedwabnem, naprzeciw budynku, w którym mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej, miejsca w którym torturowano Polaków, z którego zabierano ich w ostatnią drogę. Dalej trasa Marszu będzie prowadziła do ulicy Przestrzelskiej, gdzie po skręcie w prawą stronę będzie wiodła prostym odcinkiem ok. 1 km, aż do „lasu śmierci” we wsi Przestrzele; to właśnie tam Niemcy wykonywali wyroki śmierci na Polakach. Za lasem nastąpi skręt w prawą stronę i poprowadzi drogą gruntową aż do miejsca zbrodni. W miejscu tym uczestnicy Marszu będą się modlić w intencji pomordowanych – ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem.

Poza aspektem religijnym Marsz będzie miał także wymiar patriotyczny i historyczny, gdyż zostanie poprowadzony drogą, którą ponad osiemdziesiąt lat temu prowadzono na śmierć Polaków – mieszkańców Jedwabnego i okolic; będzie to także oddanie hołdu ofiarom zbrodni przez uczestników Marszu.

lub Map

Przed Marszem (poza trasą) zostaną uroczyście złożone kwiaty na grobie, pomordowanych przez Niemców, rodzin Mościckich i Bronakowskich.

Kontakt do organizatorów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kalendarium Letheko na podstawie materiałów organizatorów.

Stowarzyszenie Wizna 1939

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 

Chrobry Szlak - Aktualności Narodowe

Chrobry Szlak | Chrobry Szlak 


Radio Garden - zakręć ekranowym globusem, kliknij w zieloną kropkę, słuchaj dowolnej rozgłośni radiowej świata.

Radio Garden - zakręć ekranowym globusem, kliknij w zieloną kropkę, słuchaj dowolnej rozgłośni świata.

Radio Garden to aplikacja internetowa stworzona przez Studio Puckey i Studio Moniker – holenderskie firmy zajmujące się projektowaniem interakcji – we współpracy z Instytutem Sound and Vision. Można przy jej pomocy posłuchać światowych stacji radiowych, które posiadają cyfrowy stream na żywo.

Nadchodzące wydarzenia

Kalendarz

Październik 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Organizujesz wydarzenie? Wyślij nam zapowiedź, a my zamieścimy je w naszym kalendarium - kontakt


Kalendarium dziejów oręża polskiego

Muzeum Niepodległości

Kalendarz Patriotyczny

 

Menu aktualności

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.