Historie zapomniane Letheko

"Tak: wpakowali nas w butelkę ojcowie rewolucji! W butelkę wpakowali, propagandą zakorkowali i na zawsze durniami zrobili" - Sergiusz Piasecki

OBRONA LWOWA 1918 SEMPER FIDELIS
18 listopada zapraszamy na krakowskie obchody 105. rocznicy bohaterskiej obrony Lwowa - zwycięskiego powstania Orląt Lwowskich
Artur Oppman, Orlątko | ... Mamo, czy jesteś ze mną? Nie słyszę twoich słów... W oczach mi trochę ciemno... Obroniliśmy Lwów!... Zostaniesz biedna samą... Baczność! Za Lwów! Cel! Pal! Tylko mi ciebie, mamo, Tylko mi Polski żal!...
OBRONA LWOWA 1918-1920 SEMPER FIDELIS
Ochotnicza Legia Kobiet, ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Kobiety z OLK walczyły o Lwów w trakcie wojny polsko-ukraińskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej, w tym także w walkach o Wilno

Zapraszamy do Zamościa na obchody 80. rocznicy kulminacji ukraińskiego ludobójstwa w dniach 18-19 sierpnia. Wołanie o pamięć – 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej.

Zapraszamy do Zamościa na obchody 80. rocznicy kulminacji ukraińskiego ludobójstwa w dniach 18-19 sierpnia.

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu po raz piąty zaprasza na Biblioteczne Spotkania z Historią, które odbędą się w dniach 18-19 sierpnia na Rynku Wodnym w Zamościu.

W tym roku tematyka spotkań poświęcona będzie ofiarom ludobójstwa, jakiego na ludności polskiej dokonali na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich faszyści z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Zbrodnia objęła dawne województwa: wołyńskie, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także częściowo lubelskie i poleskie.

W Zamościu i na Zamojszczyźnie pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa i pielęgnowana za sprawą m.in. Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Stowarzyszenie to włączyło się w organizację przedsięwzięcia.

W pierwszym dniu spotkań, w piątek 18 sierpnia 2023 r. na Rynku Wodnym w Zamościu, będzie miała miejsce „Żywa Biblioteka”. To wyjątkowa okazja, aby porozmawiać ze Świadkami historii – Członkami Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. To okazja do zadania im nurtujących nas pytań na temat wydarzeń wołyńskich, których świadkami byli oni sami, bądź ich bliscy. Nie można pozwolić, aby pamięć o tym, co działo się na tamtych terenach w przeciągu ośmiu lat (1939-1947), została zatarta. Zapraszamy więc do rozmowy. Początek spotkania o godzinie 15-tej.

W tym samym dniu, o godzinie 16-tej odbędzie się spacer z przewodnikiem na Rotundę Zamojską – Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny. Po zapoznaniu się z historią Rotundy, nastąpi zwiedzanie Celi Wołyniaków i oddanie hołdu pomordowanym.

Spacer rozpocznie się na Rynku Wodnym. Zapraszamy wszystkich chętnych, do bezpłatnego udziału w tym wydarzeniu.

W drugim dniu spotkań, w sobotę 19 sierpnia na Rynku Wodnym nastąpi kontynuacja Bibliotecznych Spotkań z Historią.

O godzinie 15-tej odbędzie się spotkanie autorskie z Leszkiem Wójtowiczem, dziennikarzem, poetą, reportażystą. Inspiracją do spotkania jest najnowsza książka tego autora pt. „Kąkol na dożynkach. O Polakach ocalałych z ukraińskiego ludobójstwa”.

O godzinie 16-tej zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny pt. „Wołanie o pamięć!”. Wezmą w nim udział wyjątkowi goście: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr hab. Andrzej Zapałowski - profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Janusz Bernach Przewodniczący wraz z Przedstawicielami Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Panel poprowadzi Leszek Wójtowicz. Zapraszamy do udziału w spotkaniach.

Bibliotecznym Spotkaniom z Historią towarzyszą:
- Prezentacja publikacji pochodzących ze zbiorów Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
- Kiermasz Książki Już Czytanej.

Dodatkowo w gmachu Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu zostanie udostępniona okolicznościowa wystawa pt. „Biblioteka Pamięci” poświęcona 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. V Biblioteczne Spotkania z Historią są wydarzeniem towarzyszącym 11. Zamojskiemu Festiwalowi Filmowemu „Spotkania z Historią”.

 

Kalendarium Letheko na podstawie materiałów organizatorów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 

Radio Garden - zakręć ekranowym globusem, kliknij w zieloną kropkę, słuchaj dowolnej rozgłośni radiowej świata.

Radio Garden - zakręć ekranowym globusem, kliknij w zieloną kropkę, słuchaj dowolnej rozgłośni świata.

Radio Garden to aplikacja internetowa stworzona przez Studio Puckey i Studio Moniker – holenderskie firmy zajmujące się projektowaniem interakcji – we współpracy z Instytutem Sound and Vision. Można przy jej pomocy posłuchać światowych stacji radiowych, które posiadają cyfrowy stream na żywo.

Kalendarz

Wrzesień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Październik 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Organizujesz wydarzenie? Wyślij nam zapowiedź, a my zamieścimy je w naszym kalendarium - kontakt


Kalendarium dziejów oręża polskiego

Muzeum Niepodległości

Kalendarz Patriotyczny

 

Menu aktualności

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.