Zapraszamy 18 listopada na krakowskie obchody 105. rocznicy bohaterskiej obrony Lwowa - zwycięskiego powstania Orląt Lwowskich.

W godzinach 14:00 - 16:00 na Rynek Główny w Krakowie pod pomnik Adama Mickiewicza

Zwycięskie powstanie Orląt Lwowskich - 105 rocznica

 

O godz. 16:30 wszystkich zapraszamy na uroczystości rocznicy do Kina Mikro przy ul. Lea 5

Wykład dr Lucyny Kulińskiej.

Lucyna Kulińska – Doktor nauk humanistycznych, historyk, politolog, pracownik naukowy, działacz społeczny, dziennikarz i komentator mediów. Przez wiele lat wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się zagadnieniami nacjonalizmu, terroryzmu i globalizmu, bada też stosunki polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku. Tematem przewodnim jej poszukiwań jest zagadnienie przemocy i agresji w polityce międzynarodowej i patologii w życiu społecznym, a także wszelkich prób fałszowania polskiej historii. Jest autorką i współautorką licznych książek i artykułów historycznych poświęconych losom polskich kresów, m.in.: „Dzieci Kresów” (tomy I , II III i IV) i „Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w latach 1922-1939”. Czynnie popularyzuje wśród młodego pokolenia postawy patriotyczne i kwestie polskiego interesu narodowego.

Książki Lucyny Kulińskiej

 

Projekcja filmów dokumentalnych o losach Orląt Lwowskich w reżyserii Bogusława Dąbrowy-Kostki.

CIENIE

Rok produkcji 2002 | Film dokumentalny | Czas trwania 32 minuty
 
2003 – II Nagroda na Międzynarodowym Festiwal Filmów Katolickich w Niepokalanowie za film „Cienie"
2003 – Nagroda Specjalna ufundowana przez Andrzeja Jurgę na festiwalu Happy End w Zielonej Górze 2003 za film „Cienie"
 
Uzasadnienie jury :
''Przejmująca opowieść o współczesnych obrońcach Cmentarza Obrońców Lwowa ''
„Te dzieciaki to wszystko nasze" – mówi bohaterka filmu uczestnicząca wraz z Polakami w porządkowaniu cmentarza. Za ukazanie pięknej postawy Polaków ze Lwowa w ich dramatycznych zmaganiach o zachowanie godnej pamięci poległych młodocianych bohaterów i za znakomitą formę filmu''
 

DROGA DO...

Rok produkcji 1999 | Film dokumentalny | Czas trwania 53 minuty
 
2001 – II Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu w Niepokalanowie za film „Droga do..."
 
Uzasadnienie jury:
Za "ukazanie tragicznych losów inteligencji polskiej na przykładzie biografii profesora Zdzisława Stahla, przedwojennego posła, uczestnika obrony Lwowa, na emigracji w Londynie zajmującego się dokumentowaniem zbrodni katyńskiej, jednego z nieprzejednanych wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu"
'Wykraczający poza formułę dokumentu film ukazuje tragiczne losy polskiej inteligencji na przykładzie jednej biografii. Między przedwojennym Lwowem i emigracyjnym Londynem rozpięta jest historia jednego z nieprzejednanych wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu - Zdzisława Stahla."

Zdzisław Stahl mając 19 lat bronił Lwowa w czasie wojny z bolszewikami. Potem ukończył ekonomię. Był uczniem Władysław Grabskiego, specjalistą prawa budżetowego. Był też członkiem Stronnictwa Narodowego, osobistym sekretarzem i przyjacielem Romana Dmowskiego. Zasiadał w sejmie II Rzeczpospolitej i rządzie. Intelektualista, działacz polityczny i społeczny, zarazem doskonale grał w tenisa. Z Władysławem Kucharem tworzył jedną z najlepszych par deblowych w przedwojennej Polsce i wraz z nim w 1927 roku napisał podręcznik wprowadzający początkujących w tajniki tej gry. Obrońca Lwowa, syn jego wieloletniego wiceburmistrza Leonarda Stahla, w jakiś czas po zajęciu miasta przez Rosjan został aresztowany i zesłany do pracy w kopalni. Potem udało mu się dostać do Armii Władysława Andersa, gdzie otrzymał zadanie zbierania informacji o zaginionym w Rosji korpusie oficerskim. Po wojnie nie wrócił do kraju. Osiadł w Londynie. Napisał książkę o zbrodni katyńskiej. Prezesował Stowarzyszeniu Byłych Więźniów Sowieckich. Spisywał dzieje Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Do końca życia był zawziętym antykomunistą. Nie godził się z rozstrzygnięciami konferencji jałtańskiej i głośno je potępiał. Zawsze niezależny, starał się i na emigracji tę niezależność zachować. Żył więc bardzo skromnie, właściwie w wielkiej biedzie. Zmarł w 1987 roku. Dziesięć lat później jego prochy sprowadzone do Polski spoczęły na cmentarzu w Szyniszowie koło Opola, obok grobu matki pochowanej tam w 1947 roku. Filmowy portret profesora Zdzisława Stahla realizatorzy dokumentu pokazują przez pryzmat wspomnień kilkunastu lwowian. Wyłania się z nich dramatyczny, wstrząsający obraz losów polskiej inteligencji na Kresach Wschodnich, zajętych przez Rosjan we wrześniu 1939 roku. Byli masowo aresztowani, bestialsko mordowani, wywożeni na Sybir i na stepy Kazachstanu, więzieni w łagrach, gdzie marli z głodu, zimna i wycieńczenia pracą nad siły. Profesor Stahl uparcie starał się tę prawdę ujawnić światu, także w latach, gdy zachodni politycy nie chcieli jej znać. [TVP]
 
Bogusław Dąbrowa-Kostka urodził się 19 listopada w Rabce Zdroju, operator filmowy, realizator telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych, dziennikarz, scenarzysta, producent. więcej
 
 

Kalendarium Letheko na podstawie materiałów organizatorów

 


Obrona Lwowa przed Ukraińcami w listopadzie 1918 r. jest jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski. Poświęcenie i męstwo bohaterskiej ludności Miasta, a zwłaszcza młodzieży, pozostaje do dziś niedoścignionym wzorem polskiego patriotyzmu. Walki trwały 3 tygodnie, 22 listopada 1918 roku Lwów był wolny.  W walkach brało udział ponad sześć tysięcy Polaków. Prawie połowę stanowiła młodzież, a najmłodszy uczestnik walk miał dziewięć lat. Zginęło ponad czterysta osób, w tym prawie dwustu uczniów i studentów. Ciała poległych złożono w 1922 roku na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. To pierwsze zwycięskie lwowskie powstanie nie przesądziło jeszcze o przynależności stolicy Małopolski Wschodniej do Rzeczypospolitej. W niedługim czasie Ukraińcy znowu uderzyli na Lwów i kolejne oblężenie trwało aż do kwietnia 1919 r. Rok później bohaterscy obrońcy Lwowa musieli ponownie stawić czoło nowej agresji, tym razem bolszewickiej, i kolejny raz nie zawiedli. Za swe bohaterstwo Lwów został odznaczony przez Naczelnika Państwa, jako pierwsze w Polsce miasto, krzyżem Virtuti Militari. Obronił swą przynależność do Rzeczypospolitej, ale, niestety, tylko na niespełna dwadzieścia lat.

22 listopada 1920 r., w drugą rocznicę zwycięskiego zakończenia walk we Lwowie, Józef Piłsudski uhonorował miasto Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari.

Komenda Obrony Lwowa w 1918

Komenda Obrony Lwowa 1918. Lech Gluziński, Wawrzyniec Dayczak, Stanisław Bac, Tadeusz Sielecki, Stanisław Nilski-Łapiński, Julian Stasiniewicz ps. Kmita, Czesław Mączyński, Ajdukiewicz, Antoni Jakubski, Wacław Mejbaum, Stanisław Borkowski, Browiński, Ludwik de Laveaux, Zygmunt Pieracki, Lesław Węgrzynowski, Albin Garbień, Kazimierz Rechawicz ps. Rak. Domena publiczna.


Instytut Pamięci Narodowej - Infografiki historyczne. Stulecie obrony polskości Lwowa [pliki do pobrania]

 Instytut Pamięci Narodowej - Infografiki historyczne. Stulecie obrony polskości Lwowa [pliki do pobrania]

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 

Chrobry Szlak - Aktualności Narodowe

Chrobry Szlak | Chrobry Szlak 


Radio Garden - zakręć ekranowym globusem, kliknij w zieloną kropkę, słuchaj dowolnej rozgłośni radiowej świata.

Radio Garden - zakręć ekranowym globusem, kliknij w zieloną kropkę, słuchaj dowolnej rozgłośni świata.

Radio Garden to aplikacja internetowa stworzona przez Studio Puckey i Studio Moniker – holenderskie firmy zajmujące się projektowaniem interakcji – we współpracy z Instytutem Sound and Vision. Można przy jej pomocy posłuchać światowych stacji radiowych, które posiadają cyfrowy stream na żywo.

Nadchodzące wydarzenia

Kalendarz

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Organizujesz wydarzenie? Wyślij nam zapowiedź, a my zamieścimy je w naszym kalendarium - kontakt


Kalendarium dziejów oręża polskiego

Muzeum Niepodległości

Kalendarz Patriotyczny

 

Menu aktualności

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.