Pokaz filmów dokumentalnych Bogusława Dąbrowy-Kostka o losach Orląt Lwowskich
W ramach obchodów 105. rocznicy obrony Lwowa zapraszamy na projekcję filmów dokumentalnych o losach Orląt Lwowskich w reżyserii Bogusława Dąbrowy-Kostki. Projekcja odbędzie się o godzinie 16:30, 18 listopada [sobota] 2023 roku w Kinie Mikro w Krakowie przy ulicy Lea 5.
CIENIE
DROGA DO...
Zdzisław Stahl mając 19 lat bronił Lwowa w czasie wojny z bolszewikami. Potem ukończył ekonomię. Był uczniem Władysław Grabskiego, specjalistą prawa budżetowego. Był też członkiem Stronnictwa Narodowego, osobistym sekretarzem i przyjacielem Romana Dmowskiego. Zasiadał w sejmie II Rzeczpospolitej i rządzie. Intelektualista, działacz polityczny i społeczny, zarazem doskonale grał w tenisa. Z Władysławem Kucharem tworzył jedną z najlepszych par deblowych w przedwojennej Polsce i wraz z nim w 1927 roku napisał podręcznik wprowadzający początkujących w tajniki tej gry. Obrońca Lwowa, syn jego wieloletniego wiceburmistrza Leonarda Stahla, w jakiś czas po zajęciu miasta przez Rosjan został aresztowany i zesłany do pracy w kopalni. Potem udało mu się dostać do Armii Władysława Andersa, gdzie otrzymał zadanie zbierania informacji o zaginionym w Rosji korpusie oficerskim. Po wojnie nie wrócił do kraju. Osiadł w Londynie. Napisał książkę o zbrodni katyńskiej. Prezesował Stowarzyszeniu Byłych Więźniów Sowieckich. Spisywał dzieje Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Do końca życia był zawziętym antykomunistą. Nie godził się z rozstrzygnięciami konferencji jałtańskiej i głośno je potępiał. Zawsze niezależny, starał się i na emigracji tę niezależność zachować. Żył więc bardzo skromnie, właściwie w wielkiej biedzie. Zmarł w 1987 roku. Dziesięć lat później jego prochy sprowadzone do Polski spoczęły na cmentarzu w Szyniszowie koło Opola, obok grobu matki pochowanej tam w 1947 roku. Filmowy portret profesora Zdzisława Stahla realizatorzy dokumentu pokazują przez pryzmat wspomnień kilkunastu lwowian. Wyłania się z nich dramatyczny, wstrząsający obraz losów polskiej inteligencji na Kresach Wschodnich, zajętych przez Rosjan we wrześniu 1939 roku. Byli masowo aresztowani, bestialsko mordowani, wywożeni na Sybir i na stepy Kazachstanu, więzieni w łagrach, gdzie marli z głodu, zimna i wycieńczenia pracą nad siły. Profesor Stahl uparcie starał się tę prawdę ujawnić światu, także w latach, gdy zachodni politycy nie chcieli jej znać. [TVP]
Kalendarium Letheko na podstawie materiałów organizatorów
Obrona Lwowa przed Ukraińcami w listopadzie 1918 r. jest jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski. Poświęcenie i męstwo bohaterskiej ludności Miasta, a zwłaszcza młodzieży, pozostaje do dziś niedoścignionym wzorem polskiego patriotyzmu. Walki trwały 3 tygodnie, 22 listopada 1918 roku Lwów był wolny. W walkach brało udział ponad sześć tysięcy Polaków. Prawie połowę stanowiła młodzież, a najmłodszy uczestnik walk miał dziewięć lat. Zginęło ponad czterysta osób, w tym prawie dwustu uczniów i studentów. Ciała poległych złożono w 1922 roku na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. To pierwsze zwycięskie lwowskie powstanie nie przesądziło jeszcze o przynależności stolicy Małopolski Wschodniej do Rzeczypospolitej. W niedługim czasie Ukraińcy znowu uderzyli na Lwów i kolejne oblężenie trwało aż do kwietnia 1919 r. Rok później bohaterscy obrońcy Lwowa musieli ponownie stawić czoło nowej agresji, tym razem bolszewickiej, i kolejny raz nie zawiedli. Za swe bohaterstwo Lwów został odznaczony przez Naczelnika Państwa, jako pierwsze w Polsce miasto, krzyżem Virtuti Militari. Obronił swą przynależność do Rzeczypospolitej, ale, niestety, tylko na niespełna dwadzieścia lat.
22 listopada 1920 r., w drugą rocznicę zwycięskiego zakończenia walk we Lwowie, Józef Piłsudski uhonorował miasto Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari.
Ochotnicza Legia Kobiet, ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Kobiety z OLK walczyły o Lwów w trakcie wojny polsko-ukraińskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej, w tym także w walkach o Wilno
Instytut Pamięci Narodowej - Infografiki historyczne. Stulecie obrony polskości Lwowa [pliki do pobrania]