Chociaż przyjęło się uważać, że Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone 11 listopada, to moment faktycznego odzyskania przez Polskę niepodległości przypada na dzień 7 października 1918 roku. Tego dnia z inicjatywy Zdzisława Lubomirskiego, po 123 latach niewoli, w Monitorze Polskim została opublikowana Deklaracja Niepodległości Polski. Polska Deklaracja Niepodległości została podpisana przez członków Rady Regencyjnej, jedynego polskiego organu władzy uznawanego wówczas na arenie międzynarodowej. Polska Deklaracja Niepodległości zaczyna się od zwrotu do Narodu Polskiego: „Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał z upragnieniem, już wybija”.
Dodatek nadzwyczajny Monitora Polskiego z 7 października 1918 – Rada Regencyjna ogłasza niepodległość Polski. Domena publiczna
Rada Regencyjna powołując się na zbliżający się pokój, dający szansę na „ziszczenie nigdy nieprzedawnionych dążeń narodu polskiego do zupełnej niepodległości”, zadeklarowała jednocześnie oparcie się na 14 punktach Wilsona.
W celu spełnienia celu, jakim było utworzenie niepodległego państwa, zapowiedziano:
- Rozwiązanie Rady Stanu.
- Powołanie rządu, złożonego z przedstawicieli różnych warstw społecznych i ugrupowań politycznych.
- Nałożenie na nowy rząd obowiązku wypracowania demokratycznej ordynacji wyborczej do Sejmu.
- Niezwłoczne zwołanie nowowybranego Sejmu i poddanie mu przez Radę dalszego sprawowania władzy zwierzchniej.
W skład Rady Regencyjnej wchodzili: Józef Ostrowski, Aleksander Kakowski, Zdzisław Lubomirski
Godło Królestwa Polskiego w latach 1917 - 1918. Domena publiczna
"7.10.1918" - prawdziwy Dzień Niepodległości - Henryk Nicpoń - 13.02.2018, Warszawa