niedziela, 24 marzec 2019 12:00

Praga - jedna z najstarszych na świecie marek motoryzacyjnych.

Napisane przez Letheko
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Praga jest jednym z najstarszych na świecie producentów samochodów. Historia tej czeskiej marki rozpoczyna się w 1907 roku. Zakłady Praga na przestrzeni swojej historii produkowały: samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, czołgi, autobusy, samoloty, części zamienne oraz podzespoły wykorzystywane przez innych producentów. Firma Praga posiadała dziesiątki patentów na swoje rozwiązania techniczne, mające zastosowanie w produkcji przemysłowej. W roku 1907 została założona "Praska fabryka produkcji samochodów", jako wspólne przedsięwzięcie praskiej "První česko-moravské továrny na stroje" (Pierwszej czesko-morawskiej fabryki budowy maszyn w Pradze) i "Ringhofferových závodů" - Ringhoffer-Werke A.G, jeden z największych zakładów przemysłowych Austro-Węgier.

Historia firmy Ringhoffer Werke AG rozpoczęła się w 1769 roku, kiedy młody kotlarz Franz Ringhoffer [1744-1829] pochodzący z węgierskiej miejscowości Szárazvám (niem. Müllendorf) przybył Pragi i założył warsztat na Starym Mieście produkujący metalowe kotły dla browarów. Jego jedyny syn i spadkobierca Joseph Ringhoffer [1785-1847] w 1822 roku kupił młyn wodny w Kamenicach koło Eule na południu od Pragi, który przebudował na młyn młotkowy do obróbki miedzi, a później rozbudował go o walcownię blachy miedzianej. W 1832 rozpoczął produkcję na skale przemysłową wyrobów z miedzi i mosiądzu. Z małej manufaktury założonej przez ojca stworzył nowoczesny zakład przemysłowy zatrudniający około siedemdziesięciu pracowników. Firma produkowała urządzenia dla browarów piwnych, destylarni spirytusowych oraz cukrowni. Dostarczała je do wszystkich ziem koronnych monarchii Austro-Węgier. Najstarszy syn Josefa, Franz Ringhoffer II, w 1852 roku zbudował na przedmieściach Smíchova fabrykę wagonów kolejowych Waggon- und Tender-Fabrik F. Ringhoffer. Po śmierci Franza Ringhoffera w 1873 roku interesy rodzinne przejąl jego syn, Franz III. Freiherr von Ringhoffer. Pod jego zarządem Ringhoffer Werke AG  stały się jedną z największych firm przemysłowych w Austro-Węgrzech. Koncern produkował różnego typu wagony kolejowe, lokomotywy, tramwaje, maszyny, wyposażenie dla przemysłu spożywczego, przetwórczego oraz instalacje chłodnicze. W 1909 roku najstarszy syn Franz Freiherr von Ringhoffer IV [1874-1940] przejął firmę, którą w 1911 roku przekształcił w spółkę akcyjną.

Blankiet aukcji Ringhoffer Werke AG na kwotę 2000 koron z 1911 roku. Dla uzmysłowienia sobie wartości blankietu, warto zaznaczyć - średnie roczne zarobki wyższego urzędnika monarchii Austro-Węgierskiej wynosiły 1400 koron, nauczyciela 300 koron a robotnika wykwalifikowanego 250 koron.

Drugą firmą tworząca przedsięwzięcie motoryzacyjne pod wspólną marką Praga była První Českomoravská továrna na stroje, która została założona w.... cdn.

Firma w 1907 roku wyprodukowała niewielką ilość samochodów osobowych na licencji włoskiej firmy "Isotta Fraschini", a w roku 1908 produkowała samochody na licencji francuskich producentów:"Charon" oraz "Renault".

Pod koniec 1909 roku "Praska fabryka produkcji samochodów" zaczęła stosować znak towarowy "Praga", międzynarodowy zapis nazwy stolicy Czech.

Logo firmy motoryzacyjnej Praga

Obecnie właścicielem marki Praga jest firma Praga-Export s.r.o., która kontynuuje tradycje historycznych zakładów.

cdn.

Film z Automuseum Praga, z czasów gdy jeszcze działało.

Bardzo smutny koniec Automuseum Praga - rozmowa z założycielem panem Emilem Příhodou. Niestety w chwili obecnej, muzeum z powodu rodzinnych nieporozumień i tragedii przestało działać.

 

Polska montownia samochodów Praga - Oświęcim-Praga

Źródła

 1. Materiały firmy Praga-Export
 2. https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/216452801240011/obsah/458984-pragovky-pod-zamkem
 3. Die Prager Strassenbahn1, der „echte“ Käfer, vergangener Glanz und bewegende Schicksale
 4. Kolbenka slaví 120 let. Někdejší průmyslová chlouba zeje prázdnotou IDNES

 

Czytany 4033 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

 

Polecane witryny

Forum GNOMONIKA

Muzeum Techniki Tatra

TwojaHistoria.pl

 • As myśliwski nagrodzony przez Hitlera i… Stalina
  04 sierpień 2021
  Radziecki as myśliwski Iwan Fiodorow to jedyny człowiek na świecie, który – nie będąc zdrajcą – otrzymał nagrody zarówno od Hitlera, jak i Stalina. Ciekawostką jest, że niemiecki Krzyż Żelazny z Liśćmi Dębu został mu wręczony w przededniu wybuchu wielkiej wojny ojczyźnianej. Fiodorow potrafił pilotować wszystkie rodzaje samolotów, poczynając od dwupłatowca i szybowców, a kończąc...
 • Ostatni pojedynek, czyli gwałt, zemsta i śmierć w średniowiecznej Francji
  02 sierpień 2021
  Jean de Carrouges i Jacques Le Gris to dwaj średniowieczni rycerze, którzy pod koniec XIV wieku stoczyli ostatni w historii Francji pojedynek sądowy. Le Gris miał zgwałcić młodą żonę Carrouges’a, lecz jako protegowany swojego feudalnego pana mógł uniknąć kary. Jedynym sposobem, by domniemany gwałciciel poniósł konsekwencje zbrodni, był sąd przez walkę. Rycerze stanęli w szranki...
 • Polacy na Ukrainie – osiągnięcia i dokonania naszych rodaków w okresie zaborów
  29 lipiec 2021
  Polacy żyjący na terenie dzisiejszej Ukrainy w czasach zaborów wnieśli ogromny wkład w rozwój gospodarki, kultury i nauki. Bodajże nie było dziedziny życia, w której by się nie wyróżniali. Co ciekawe, w czasie niewoli narodowej największe możliwości rozwoju zawodowego oferowało Polakom właśnie Cesarstwo Rosyjskie. A to dlatego, że tamtejszy rynek pracy był bardzo chłonny –...
 • „Niemiecki element” w koronie brytyjskiej. Niewygodne związki rodziny królewskiej z nazistami
  26 lipiec 2021
  Reputację brytyjskiej rodziny królewskiej poważnie naruszył fakt, że wszystkie cztery rodzone siostry księcia Filipa – narzeczonego księżniczki Elżbiety – wyszły za mąż za niemieckich książąt, którzy byli członkami partii nazistowskiej. Mało brakowało, by ślub następczyni tronu i jej wybranka nie doszedł do skutku. Rodzinne powiązania Windsorów z reżimem hitlerowskim w Niemczech niemal doprowadziły do skandalu!...

 

 

 

Kopalnia Wiedzy

Ciekawe informacje z wielu dziedzin nauki
 • Pokonali limit dyfrakcyjny. I to 38-krotnie
  05 sierpień 2021
  Trójce naukowców z Francji i Niemiec udało się aż 38-krotnie zmniejszyć limit dyfrakcyjny. Osiągnęli to pozwalając falom dowolnie odbijać się i rozpraszać w zamkniętej przestrzeni. Dzięki temu udało się określić położenie niewielkiego sześcianu z dokładnością 1/76 długości fali promieniowania mikrofalowego wykorzystanego podczas eksperymentów.
 • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu: nowy eksponat na wystawie poświęconej wyrobom toaletowym
  05 sierpień 2021
  Jakiś czas temu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu wzbogaciło się o nowy zabytek - toaletę wyprodukowaną w latach 1890-1905 przez nieistniejącą już brytyjską manufakturę porcelany Johnson Brothers ze Stoke-on-Trent. Eksponat odnaleziono na strychu pałacu w Szymanowie. Był potłuczony na 11 fragmentów i silnie zabrudzony. Konserwacji podjęła się kustoszka Działu Ceramiki Jadwiga Kornecka-Cebula.
 • Radioligand rzuca światło na tworzenie się blaszek amyloidowych u chorych na alzheimera
  05 sierpień 2021
  Nowy radioligand dla pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) okazał się skuteczny w obrazowaniu aktywności mózgu powiązanej z formowaniem się blaszek amyloidowych u osób z zaburzeniami poznawczymi i chorobą Alzheimera. Badania, opisane na łamach Molecular Psychiatry, wykazały, że ligand pozwala bezpośrednio obrazować to, co dzieje się podczas tworzenia się blaszek.
 • Islandzki hotel poszukuje fotografa na stanowisko łowcy zorzy polarnej. Za zdjęcia i filmy oferuje pobyt i przelot
  05 sierpień 2021
  Hotel Rangá z południowej Islandii poszukuje "łowcy zorzy polarnej", czyli fotografa, który uwieczniłby jej piękno w zamian za darmowe miesięczne zakwaterowanie, przelot w obie strony czy dostęp do obserwatorium. W okresie między połową września a połową listopada kandydat musi wygospodarować 3 tygodnie na realizację zadania. Zdjęcia i filmy wybranej osoby trafią do materiałów promocyjnych hotelu.

 

 

 

316869 (6)

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania OpenStreetMap i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).

lub Map

Polityka prywatności   Polityka cookies   Kontakt: letheko@letheko.pl    

.