Rosyjski film dokumentalny z 2004 roku - Kto opłacił Lenina. Tajemnica wieku. Czyli jak Rosjanom zrobiono rewolucję.

Aleksandr Parvus - http://www.hrono.ru/biograf/bio_p/parvus_gelf.php

Więcej (ros.)

Aleksandr Parvus 

Aleksandr Parvus, właściwie: Aleksander Izrael Łazariewicz Helphand (ur. 27 sierpnia/ 8 września 1867 w Berezynie, zm. 12 grudnia 1924 w Berlinie) – działacz rosyjskiego i niemieckiego ruchu socjalistycznego.

Wystawione przez Parvusa pokwitowanie odbioru miliona rubli gotówką od posła Niemiec. Tekst: 29 grudnia 1915 otrzymałem od wysłannika Niemiec w Kopenhadze jeden milion rubli w banknotach na potrzeby ruchu rewolucyjnego w Rosji. Dr A. Helphand. Źródło Wikipedia.

Wystawione przez Parvusa (Aleksander Helphand) pokwitowanie odbioru miliona rubli gotówką od posła Niemiec. Tekst: 29 grudnia 1915 otrzymałem od wysłannika Niemiec w Kopenhadze jeden milion rubli w banknotach na potrzeby ruchu rewolucyjnego w Rosji. Dr A. Helphand. Źródło Wikipedia.

Dokumenty Sissona

Dokumenty Sissona – zestaw dokumentów wskazujących na to, że twórcy rewolucji październikowej byli agentami wywiadu Niemiec. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego posła (ambasadora) Edgara Sissona, który w Petersburgu w 1917 roku za kwotę 25 000 USD zakupił dokumenty opublikowane w Waszyngtonie w 1918 roku.

Przeważająca część dokumentów była opatrzona datami od 27 października 1918 do marca 1919 roku i zawierała materiały zebrane przez kontrwywiad sztabu armii rosyjskiej, który nie zaprzestał swojej działalności po zwycięstwie rewolucji październikowej, raporty agentów niemieckich i notatki z podsłuchiwanych rozmów telefonicznych. Uwagi na marginesach niektórych z nich miały być robione przez Trockiego, Joffego i Dzierżyńskiego.

 

menu historia

Histmag.org