Historie zapomniane Letheko
ZPB + -

Nad ranem 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem w walce z Niemcami zginął major Henryk Dobrzański HUBAL. "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg.”

Cześć Jego pamięci!

Nad ranem 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem w walce z Niemcami zginął major Henryk Dobrzański HUBAL. Cześć Jego pamięci!

Major Henryk Dobrzański HUBAL w otoczeniu Hubalczyków. Podpis na odwrocie fotografii: Jako pamiątka wspólnej służby w Anielinie u Marysi Sokołowi koledzy. Zbiory AP w Kielcach.

Chiny - wojny opiumowe o prawo do narkotyzowania społeczeństwa Państwa Środka

Wojny opiumowe i ich odniesienia do dzisiejszego spojrzenia Chin na Anglosasów oraz tak zwany kolektywny Zachód. Warto poznać i zrozumieć w przeddzień konfrontacji ekonomicznej Wschodu z Zachodem. Wojny opiumowe to mroczne czasy w historii Chin. Okres, o którym Chińczycy doskonale pamiętają podczas swoich relacji z Zachodem. 

Chiny - wojny opiumowe

Wojny opiumowe [ 鸦片战争; 鴉片戰爭 Yāpiàn zhànzhēng ] były to dwa dwoma konflikty toczone pomiędzy Chinami a mocarstwami zachodnimi w połowie XIX wieku. Pierwsza wojna opiumowa toczyła się w latach 1839-1842

między Chinami a Wielką Brytanią i została wywołana w celu egzekwowanie zakazu handlu opium przez brytyjskich kupców na terytorium Chin. Druga wojna opiumowa była prowadzona przez Wielką Brytanię i Francję przeciwko Chinom od 1856 do 1860 roku. W każdej wojnie przewaga technologiczna, jaką cieszyły się siły europejskie, doprowadziła do kilku łatwych zwycięstw nad armia chińską, w wyniku czego Chiny zostały zmuszone do podpisania niekorzystnych traktatów przyznających korzystne cła, koncesje handlowe, reparacje i terytorium mocarstwom zachodnim. W erze nowożytnej chyba najbardziej ohydne wojny, jakie stoczyły mocarstwa europejskie z państwem zamorskim.

Te dwa konflikty, wraz z różnymi traktatami narzuconymi upokorzeniami, osłabiły autorytet chińskiego rządu i zmusiły Chiny do otwarcia określonych portów traktatowych (w tym Szanghaju ) dla zachodnich kupców. Ponadto Chiny scedowały zwierzchnictwo nad Hongkongiem na rzecz Imperium Brytyjskiego, które utrzymywało kontrolę nad regionem do 1997 roku. W tym okresie chińska gospodarka również nieznacznie się skurczyła w wyniku wojen, chociaż powstanie taipingów oraz powstanie dungańskie miały znacznie większy efekt ekonomiczny.

Różne spojrzenia na historię europejskiego upokorzenia Chin w XIX wieku.

Zbigniew Dylewski

Nowy Ład

Historia w pigułce

Historia w pigułce

 

Świetny siedmioodcinkowy dokument o wojnach opiumowych - The Opium Wars - War Stories with Mark Felton [7 parts]

Czytaj na Histmag.org - Pierwsza wojna opiumowa część pierwszaczęść druga

 

Powstanie styczniowe - strona archiwalna śp. Jerzego Kowalczyka [1935 - 2015]

menu historia

Histmag.org

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.