Historie zapomniane Letheko
ZPB + -

Nad ranem 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem w walce z Niemcami zginął major Henryk Dobrzański HUBAL. "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg.”

Cześć Jego pamięci!

Nad ranem 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem w walce z Niemcami zginął major Henryk Dobrzański HUBAL. Cześć Jego pamięci!

Major Henryk Dobrzański HUBAL w otoczeniu Hubalczyków. Podpis na odwrocie fotografii: Jako pamiątka wspólnej służby w Anielinie u Marysi Sokołowi koledzy. Zbiory AP w Kielcach.

Historia Państwowej Wytwórni Prochu ... za Wikipedią:

  • Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących w Pionkach (ówczesna nazwa Zagożdżon) (jesień 1922 – ?)
  • Państwowa Wytwórnia Prochu w Pionkach (? – IX 1939)
  • Pulverfabrik Pionki (1939 – 1945)
  • Państwowa Wytwórnia Prochu (1945 – 1948)
  • Wytwórnia Chemiczna nr 8 (1949 – 10 IX 1958)
  • Zakłady Chemiczne „Pronit” (11 IX 1958 – 30 VI 1963)
  • Zakłady Chemiczne „Pronit” im. Bohaterów Studzianek (1 VII 1963 – 1971)
  • Zakłady Tworzyw Sztucznych „Pronit-Erg” im. Bohaterów Studzianek w Pionkach (1971 – 1977)
  • Zakłady Tworzyw i Farb „Pronit” im. Bohaterów Studzianek w Pionkach (1977 – VII 1982)
  • Zakłady Tworzyw „Pronit” im. Bohaterów Studzianek w Pionkach (VII 1982 – 1985)
  • Zakłady Tworzyw Sztucznych „Pronit” im. Bohaterów Studzianek w Pionkach (1985 – 30 XI 1994)
  • Zakłady Tworzyw Sztucznych „Pronit” S.A. w Pionkach (1 XII 1994 – 6 IX 2000).

Opuszczone Zakłady Tworzyw Sztucznych „Pronit“

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.