Członek Komitetu Politycznego Konfederacji Korony Polskiej.
Piotr Heszen na YouTube w serwisie X oraz Facebook-u
"– No taki chabaźnik, specjalista od mchów i porostów – mimo to objaśnił Sekułowski. – Taki strach na wróble, konopiasty łeb. Umiał tyle łaciny, żeby sklasyfikować, tyle fizjologii, żeby móc pisać artykuły, i tyle znał się na polityce, żeby swobodnie rozmawiać ze swoim woźnym. Kiedy się w dyskusji wyszło za grzyby, tumaniał. Nasz światek roi się od takich genialnych rachmistrzów, tylko oni wykształcili swą biedna umiejętność w kierunku pożytecznym społecznie, wiec się ich toleruje. Literatura pełna jest takich, którzy pisząc do praczki, stylizują z myślą o pośmiertnym wydaniu listów… "
- Stanisław Lem, Szpital Przemienienia
Mały przewodnik po Polsce z Choromańskim i Braunem | Piotr Heszen
Kieruję tę książkę do miłośników twórczości wielkiego polskiego pisarza Michała Choromańskiego, do miłośników polskości w ogóle oraz zarówno do zwolenników, jak i przeciwników najwybitniejszego moim zdaniem współczesnego polityka polskiego, Grzegorza Brauna. Sympatycy Konfederacji Korony Polskiej – organizacji, w ramach której funkcjonuje polityczne środowisko Grzegorza Brauna – znajdą w niej rozwinięcie i być może świeże spojrzenie na interesujące ich wątki. Inni, ci, którzy nie zetknęli się z działalnością „Korony”, być może znajdą tutaj zachętę do włączenia się w nią… Wreszcie ci, którzy nie zamierzają nigdzie przystępować oraz nie znają ani Choromańskiego, ani Brauna, ani „Korony”, natrafią tu na uniwersalne treści, które mogą ich zaciekawić... Poprzez literaturę Michała Choromańskiego staram się dojrzeć nie tylko Dwudziestolecie Międzywojenne (Drugą Polskę), ale i Starą Polskę (Pierwszą Polskę) i podać jej rękę, by potem podając z kolei rękę Grzegorzowi Braunowi oraz Koleżankom i Kolegom z Konfederacji Korony Polskiej w aktualnej Polsce, dotrzeć do Polski przyszłej – Polski Trzeciej. W ten sposób rozumiem sztafetę pokoleń...
Piotr Heszen - Urodził się w 1968 w Krakowie, ukończył Uniwersytet Jagielloński., z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pracuje jako dziennikarz oraz jako pośrednik nieruchomości. Autor książek; Chodząc po Krakowie na czworakach, Politycznie poprawna historia Polski. Kurs podstawowy, Spowiedź gangstera, ...
Członek Komitetu Politycznego Konfederacji Korony Polskiej.
Piotr Heszen na YouTube w serwisie X oraz Facebook-u
Sekrety Manuskryptu Wojnicza | Voynich Manuskript
Manuskrypt, będący dziełem nieznanego autora datowany na pierwszą połowę XV wiek, jest jednym z najbardziej zagadkowych artefaktów świata. Z księgi przetrwało 120 stron. Spisano ją na pergaminie w nieznanym języku i ozdobiono niezrozumiałymi ilustracjami. Od prawie stu lat spędza on sen z powiek naukowcom i entuzjastom tajemnic, historykom, bibliofilom i kryptologom. Uznawany za "najbardziej tajemniczą księgę na świecie" manuskrypt Wojnicza zawdzięcza swoją nazwę polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi Michałowi Wojniczowi. Ten, prawdopodobnie w 1911 lub 1912 roku, odkupił ją od jezuickiej biblioteki uniwersyteckiej w Willa Mondragone we Frascati. W 1915 roku Wojnicz zaprezentował ją na wystawie swoich manuskryptów w Chicago. Wtedy księgę uznano za najważniejszą w zbiorze, jednak niektórzy współcześni posądzali antykwariusza o fałszerstwo.
Kompleksowe badania manuskryptu wykazały autentyczność księgi oraz określiły czas powstania na okres pomiędzy 1404 - 1438 rokiem.
Poniżej losowo wybrane skany kart z Manuskryptu Wojnicza
Źródła:
Michał Wojnicz herbu Habdank, znany też jako Wilfrid Michael Voynich urodził się 31 października 1865 w Telszach, zmarł 19 marca 1930 w Nowym Jorku – polski chemik, farmaceuta, rewolucjonista, członek I Proletariatu. W czasie studiów poznał proletariatczyka Ludwika Janowicza i przystąpił do działalności rewolucyjnej. Został członkiem założonej przez Ludwika Waryńskiego Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Występował pod pseudonimem „Wilfryd”. Więzień X Pawilonu Cytadeli, Sybirak. W czerwcu 1890 roku uciekł z Syberii, udało mu się przedostać do Londynu. Na emigracji pozostał do końca życia, bibliofil, antykwariusz; odkrywca nazwanego jego nazwiskiem, manuskryptu Wojnicza.
Michał Wojnicz, ~ 1920, autor nieznany. Domena publiczna
Michał Wojnicz wśród książek w swoim antykwariacie na Soho Square, ~1899, autor nieznany. Domena publiczna
Czytaj także: