Sekrety Manuskryptu Wojnicza | Voynich Manuskript
Manuskrypt, będący dziełem nieznanego autora datowany na pierwszą połowę XV wiek, jest jednym z najbardziej zagadkowych artefaktów świata. Z księgi przetrwało 120 stron. Spisano ją na pergaminie w nieznanym języku i ozdobiono niezrozumiałymi ilustracjami. Od prawie stu lat spędza on sen z powiek naukowcom i entuzjastom tajemnic, historykom, bibliofilom i kryptologom. Uznawany za "najbardziej tajemniczą księgę na świecie" manuskrypt Wojnicza zawdzięcza swoją nazwę polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi Michałowi Wojniczowi. Ten, prawdopodobnie w 1911 lub 1912 roku, odkupił ją od jezuickiej biblioteki uniwersyteckiej w Willa Mondragone we Frascati. W 1915 roku Wojnicz zaprezentował ją na wystawie swoich manuskryptów w Chicago. Wtedy księgę uznano za najważniejszą w zbiorze, jednak niektórzy współcześni posądzali antykwariusza o fałszerstwo.
Kompleksowe badania manuskryptu wykazały autentyczność księgi oraz określiły czas powstania na okres pomiędzy 1404 - 1438 rokiem.
Poniżej losowo wybrane skany kart z Manuskryptu Wojnicza
Źródła:
Michał Wojnicz herbu Habdank, znany też jako Wilfrid Michael Voynich urodził się 31 października 1865 w Telszach, zmarł 19 marca 1930 w Nowym Jorku – polski chemik, farmaceuta, rewolucjonista, członek I Proletariatu. W czasie studiów poznał proletariatczyka Ludwika Janowicza i przystąpił do działalności rewolucyjnej. Został członkiem założonej przez Ludwika Waryńskiego Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Występował pod pseudonimem „Wilfryd”. Więzień X Pawilonu Cytadeli, Sybirak. W czerwcu 1890 roku uciekł z Syberii, udało mu się przedostać do Londynu. Na emigracji pozostał do końca życia, bibliofil, antykwariusz; odkrywca nazwanego jego nazwiskiem, manuskryptu Wojnicza.
Michał Wojnicz, ~ 1920, autor nieznany. Domena publiczna
Michał Wojnicz wśród książek w swoim antykwariacie na Soho Square, ~1899, autor nieznany. Domena publiczna
Czytaj także: