Historie zapomniane Letheko

"Tak: wpakowali nas w butelkę ojcowie rewolucji! W butelkę wpakowali, propagandą zakorkowali i na zawsze durniami zrobili" - Sergiusz Piasecki

OBRONA LWOWA 1918 SEMPER FIDELIS
18 listopada zapraszamy na krakowskie obchody 105. rocznicy bohaterskiej obrony Lwowa - zwycięskiego powstania Orląt Lwowskich
Artur Oppman, Orlątko | ... Mamo, czy jesteś ze mną? Nie słyszę twoich słów... W oczach mi trochę ciemno... Obroniliśmy Lwów!... Zostaniesz biedna samą... Baczność! Za Lwów! Cel! Pal! Tylko mi ciebie, mamo, Tylko mi Polski żal!...
OBRONA LWOWA 1918-1920 SEMPER FIDELIS
Ochotnicza Legia Kobiet, ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Kobiety z OLK walczyły o Lwów w trakcie wojny polsko-ukraińskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej, w tym także w walkach o Wilno

"– No taki chabaźnik, specjalista od mchów i porostów – mimo to objaśnił Sekułowski. – Taki strach na wróble, konopiasty łeb. Umiał tyle łaciny, żeby sklasyfikować, tyle fizjologii, żeby móc pisać artykuły, i tyle znał się na polityce, żeby swobodnie rozmawiać ze swoim woźnym. Kiedy się w dyskusji wyszło za grzyby, tumaniał. Nasz światek roi się od takich genialnych rachmistrzów, tylko oni wykształcili swą biedna umiejętność w kierunku pożytecznym społecznie, wiec się ich toleruje. Literatura pełna jest takich, którzy pisząc do praczki, stylizują z myślą o pośmiertnym wydaniu listów… "

- Stanisław Lem, Szpital Przemienienia

Zofia Reklewska-Braun - "URODZIŁAM SIĘ pomiędzy..." 

"Urodziłam się pomiędzy pokojem a wojną - wywróciła ona cały ten świat, z którego się wywodzę, do góry nogami. A właściwie unicestwiła, bo klasa społeczna, do której przynależeli moi rodzice i moja cała rodzina, znikła z powierzchni ziemi.
Urodziłam się także pomiędzy dobrobytem świetnie prosperującego dworu ziemiańskiego a nędzą i upokorzeniem lat komunizmu, w którym moja mama nigdy już nie zdołała znaleźć godziwego miejsca dla siebie i nie nauczyła się zarabiać na nasze utrzymanie."
Fragment Zamiast wstępu

Zofia Reklewska-Braun - "URODZIŁAM SIĘ pomiędzy..."

 
Zofia Reklewska-Braun - "URODZIŁAM SIĘ pomiędzy..."   Zofia Reklewska-Braun - "URODZIŁAM SIĘ pomiędzy..."
 
Spis treści "URODZIŁAM SIĘ pomiędzy..." - Zofia Reklewska-Braun | Wydawnictwo 3DOM, 482 stron, ISBN 9788367142250
 
 
Zofia Reklewska-Braun jest historykiem literatury i teatru, pedagogiem, pisarką oraz dziennikarką. Urodziła się w Warszawie 8 września 1939 roku, w czasie oblężenia stolicy przez Niemców. Była córką Wincentego Sebastiana Reklewskiego h. Gozdawa i Anny Danuty Wasiutyńskiej h. Korczak. Ojciec Zofii Wincenty Reklewski zginął 27 grudnia 1939 roku z rąk rabusiów, którzy napadli na plebanię waśniowską, stając w obronie miejscowego proboszcza. Wczesne dzieciństwo przypadające na lata drugiej wojny światowej spędziła w rodzinnym majątku ziemskim w Mirogonowicach w Górach Świętokrzyskich. Przeżyła niemiecką okupację, pacyfikację Mirogonowic, przejście frontu, wypędzenie z rodzinnego dworu w 1945 roku, aresztowanie matki przez UB, powojenną poniewierkę. Do szkoły podstawowej chodziła w Ostrowcu Świętokrzyskim, a do gimnazjum w Warszawie. 
Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, magisterium uzyskała w 1961 roku. W bardzo młodym wieku musiała rozpocząć samodzielne życie, pracując zarobkowo. Jeszcze w trakcie studiów podjęła pracę jako nauczycielka języka polskiego oraz literatury polskiej w Liceum nr 6 na ulicy Smoczej w Warszawie. Czynnie uczestniczyła w ruchu harcerskim oraz studenckim, była aktorką Teatru Klubu Inteligencji Katolickiej. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim została redaktorem w Państwowym Wydawnictwie Naukowym w Warszawie. 
W następnych latach mieszkała w Lublinie, Toruniu a potem we Wrocławiu. Była sekretarzem literackim Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Działała społecznie w Duszpasterstwach Rodzin w Lublinie i we Wrocławiu oraz we wrocławskim Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym podczas stanu wojennego. Była też członkiem Rady Społecznej przy Kardynale Henryku Gulbinowiczu we Wrocławiu. Po wyjeździe, wraz z mężem, do Stanów Zjednoczonych w 1985 roku uczyła w Buffalo State College, na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo oraz w Polskiej Szkole im. Msgr. J. Adamskiego w Buffalo. Była tam zaangażowana w działalność różnych organizacji polonijnych i prowadziła kursy w parafiach katolickich.
Napisała (wraz z Kazimierzem Braunem) monografię Teofil Trzciński (Warszawa 1967) oraz wydała (wraz z Konstantym Puzyną) zbiór tekstów Jacques a Copeau Naga scena (Warszawa 1972). Jej artykuły ukazywały się w „Dialogu” i programach przedstawień w wielu teatrach. Jest autorką wielu tekstów naukowych publikowanych w językach angielskim i polskim, w tym haseł w encyklopediach, oraz artykułów o literaturze i teatrze, a także o problemach społecznych i religijnych. Współpracowała z licznymi czasopismami w kraju i w Stanach Zjednoczonych, takimi jak: „Nowe Życie” we Wrocławiu (gdzie prowadziła stałą rubrykę pt. „Życie rodziną”) oraz „Nowy Dziennik” w Nowym Jorku, „White Eagle” w Bostonie, „Tygodnik Polonijny” w New Jersey, „Am-Pol Eagle” w Buffalo i inne. Współpracowała również z Polskim Radiem w Nowym Jorku i Chicago.
Za zasługi w nauczaniu i propagowaniu języka polskiego oraz literatury i kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. 
Jej mężem jest reżyser i dramaturg Kazimierz Braun. Mają troje dzieci: Monikę, Grzegorza i Justynę.
 

Wielkanoc w mirogonowskim dworze - fragment książki Zofii Reklewskiej-Braun „Urodziłam się pomiędzy ...”

Wybrane publikacje:

  • The bright light of Gietrzwałd (współautor Kazimierz Braun) Fundacja OSUCHOWA
  • Jak to naprawdę było? Prohibita
  • Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu (współautor Kazimierz Braun) Bernardinum

 ...

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 

Menu ksiązki

Fundacja Osuchowa 

 

 

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.