Historie zapomniane Letheko
ZPB + -

Wielkanoc 2025 - Nadziei zmieniającej codzienność, mądrości w działaniu oraz wiary w ludzi z okazji Świąt Wielkanocnych - życzą ludzie tworzący Blog Letheko

Święcenie - Włodzimierz Tetmajer, 1897, olej na płótnie. Zbiory: Muzeum Narodowe w Krakowie.  Domena publiczna

Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał!


"– No taki chabaźnik, specjalista od mchów i porostów – mimo to objaśnił Sekułowski. – Taki strach na wróble, konopiasty łeb. Umiał tyle łaciny, żeby sklasyfikować, tyle fizjologii, żeby móc pisać artykuły, i tyle znał się na polityce, żeby swobodnie rozmawiać ze swoim woźnym. Kiedy się w dyskusji wyszło za grzyby, tumaniał. Nasz światek roi się od takich genialnych rachmistrzów, tylko oni wykształcili swą biedna umiejętność w kierunku pożytecznym społecznie, wiec się ich toleruje. Literatura pełna jest takich, którzy pisząc do praczki, stylizują z myślą o pośmiertnym wydaniu listów… "

- Stanisław Lem, Szpital Przemienienia

Świetna lektura mistrzowsko czytana przez Tomasza Zawadzkiego - Hipolit Korwin-Milewski. Siedemdziesiąt lat wspomnień 1855-1925

Tomasz Zawadzki


Hipolit Milewski herbu Ślepowron (Korwin) urodził się 26 lipca 1848 w Druskiennikach, zmarł 11 lutego 1932 w Poznaniu, był ziemianinem, pisarzem oraz komentatorem politycznym. Hipolit Milewski był człowiekiem gruntownie wykształconym, w 1868 ukończył studia na Uniwersytecie w Dorpacie, uzyskał francuski doktorat z prawa. W celu edukacji i poszerzenia horyzontów wyjechał do modnej wówczas wśród szlachty Afryki (Tunezja, Algieria, Egipt). Władał biegle (oprócz rodzimej polszczyzny) także francuskim, rosyjskim, białoruskim i litewskim.

Twórczość Hipolita Korwina Milewskiego:

  • Śmiertelne niebezpieczeństwa rewolucji rosyjskiej, wyd. Klinika Języka.
  • Co zrobić ze wschodem Europy, wyd. Klinika Języka, 2019.
  • 70 lat wspomnień. Tom I i II, wyd. Klinika Języka, 2017.

 


Gabriel Maciejewski

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 

Menu ksiązki

Fundacja Osuchowa 

 

 

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.