Historie zapomniane Letheko

"Tak: wpakowali nas w butelkę ojcowie rewolucji! W butelkę wpakowali, propagandą zakorkowali i na zawsze durniami zrobili" - Sergiusz Piasecki

 Podróżować to żyć - Hans Christian Andersen

  • Główny szlak to linia transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude i Czytę. Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie, która przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km. Od 2002 roku całkowicie zelektryfikowana. Około 30% całego eksportu Rosji korzysta z tej linii.
  • Drugi szlak to linia transmandżurska, która pokrywa się z linią transsyberyjską do miejscowości Czyta. Od tego punktu linia kieruje się na południowy wschód w kierunku Chin i kończy swój bieg w Pekinie.
  • Trzeci szlak – linia transmongolska – pokrywa się z linią transsyberyjską do Ułan Ude na wschód od Bajkału. Później kieruje się w stronę Ułan Bator, by zakończyć swój bieg w Pekinie.
  • Czwartym szlakiem jest linia Bajkalsko-Amurska (BAM)). Linia ma długość 4234 km i biegnie około 680–840 km na północ od Kolei Transsyberyjskiej i równolegle do niej. Została wybudowana jako alternatywa dla linii transsyberyjskiej z powodów strategicznych, szczególnie ze względu na bliskość granicy chińskiej.

Kolej Transsyberyjska i warianty przebiegu

Mapa Kolei Transsyberyjskiej. Kolor czerwony: trasa Kolei Transsyberyjskiej z 1930 | Kolor niebieski: trasa na zachodzie przed 1930 | Kolor fioletowy: trasa na wschodzie do 1916 | Kolor czarny: wariant południowy | Kolor zielony: magistrala Bajkał – Amur | Kolor pomarańczowy: główna linia Amur – Jakuck. Źródło

Współcześnie Nowy Jedwabny Szlak [Chiny - Europa] to w większości przebiegu Kolej Transsyberyjska.

Planowany przebieg Kolei Transsyberyjskiej na mapie kolei rosyjskich z 1896 roku. Domena publiczna

Planowany przebieg Kolei Transsyberyjskiej na mapie kolei rosyjskich z 1896 roku. Domena publiczna 

Od lewej: Stanisław Kierbedź (junior), zarządca budowy Kolei Wschodniochińskiej, Adam Szydłowski, dowódca ekspedycji, która organizowała zaplecze budowy, Aleksander Łętowski, projektant i budowniczy mostu w Harbinie. Źródło fotografii

Kolei Transsyberyjska

Akwalera Frédéric de Haenen, Kolei Transsyberyjska około 1913. Domena publiczna

Niewidoczne ślady i wspomnienie po zamku w Krzelowie - klon wśród stawów i bagien rzeki Mierzawy.

Zamek w Krzelowie powstał w 1. połowie XIV wieku. Prawdopodobnym fundatorem był kasztelan krakowski Warcisław de Chrzelow. Następnie właścicielem był wojewoda sandomierski Mściwoj de Skrzelow, a po nim Mikołaj, a następnie jego synowie Niemierza i Pełka. Poprzez córkę Pełki o imieniu Jagienka, Krzelów przeszedł w ręce rodu Toporczyków. Po raz pierwszy zamek wzmiankowano w 1409 roku jako castrum będące własnością Prachny wdowy po Janie z Krzelowa. Ponownie castrum wymieniono w 1412 roku. Potem w rękach Stadnickich i Trepków. W XVIII wieku był zamieszkany jeszcze przez rodzinę Ossolińskich ówczesnych właścicieli dóbr krzelowskich. Ossolińscy weszli w posiadanie dóbr Krzelów poprzez małżeństwo Krzysztofa Ossolińskiego, wojewody sandomierskiego z Zofią Cikowską. W 1699 roku i 1718 roku inwentarze opisuje zamek jako zrujnowany. Zamek ten, stojący na kopcu wśród podmokłych łąk, funkcjonował jeszcze w 1696 r.oku, kiedy wzmiankowane były prowadzące do niego mosty. Do czasów współczesnych pozostał po nim niewielki wzgórek z rosnącym na nim klonem, pośród stawów rybnych w dolinie rzeki Mierzawy. 

 Pozostałości Zamku w Krzelowie

Zamek w Krzelowie

lub Map

Krzelów w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich:

  • Tom IV, 774, znaleziono w tekście
  • Tom IV, 774, ... kolegium jezuickiego poznaniu krzelczyce skrzelczyce krzelów wieś pow jędrzejowski gmina mstyczów ... znaleziono w indeksie
  • Tom XI, 628, ... tarnawa 149 wchodziła skład dóbr krzelów 1827 146 połowie par tarnawa ... znaleziono w indeksie
  • Tom XII, 205, ... pow będziński choroń należy wsi krzelów pow jędrzejowskim tarnowa góra tarnawa ... znaleziono w indeksie
  • Tom XIII, 740, ... par mstyczów wchodziła skład dóbr krzelów 1827 było spis tego roku ... znaleziono w indeksie
  • Tom XIV, 76, ... jasielski widacz wydanki należąca wsi krzelów pow jędrzejowskim wydarta łąka sławoszewie ... znaleziono w indeksie

Dwór w Krzelowie (w przygotowaniu)

 Czytaj także:

 

Open Street Map

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

lub Map 

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania Open Street Map i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).


 

Menu miejsca

II Rzeczpospolita

Mapa drogowa II Rzeczpospolita

Dwory i pałace

Zamek Grodziec

.

Nepomuki

Nepomuki – figury świętego Jana Nepomucena

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.