"Tak: wpakowali nas w butelkę ojcowie rewolucji! W butelkę wpakowali, propagandą zakorkowali i na zawsze durniami zrobili" - Sergiusz Piasecki
Podróżować to żyć - Hans Christian Andersen
Klasztor Cystersów w Lubiążu, to największe opactwo cysterskie na świecie. Zespół klasztorny jest arcydziełem śląskiego baroku. W 1163 roku książę śląski Bolesław Wysoki (wnuk Bolesława Krzywoustego), po powrocie z wygnania i przejęciu władzy nad Śląskiem, sprowadził cystersów do Libiąża. Zakonnicy przybyli z Pforty nad Saalą w Turyngii, cysterskiego klasztoru sąsiadującego z zamkiem w Altenburgu, który był miejscem pobytu na wygnaniu polskiego księcia i jego rodziny. Fundacja ta została zatwierdzona w 1175 roku. Było to pierwsze osadzenie tego zakonu na Śląsku. Wcześniej, w latach czterdziestych XII wieku na ziemiach polskich powstały opactwa cysterskie w Brzeźnicy (1149–1153, dzisiejsze miasto Jędrzejów) oraz w Łeknie w pobliżu Wągrowca (1153). Książe Bolesław Wysoki wydał dokument fundacyjny, zawierający bogaty spis uposażenia klasztoru oraz opis jego położenia – na reliktach starszego grodu, w pobliżu przeprawy przez Odrę, targu i kościoła św. Jana Ewangelisty. W ciągu wieków, dzięki nadaniom książęcym i prywatnym, klasztor w Libiążu stał się jednym z większych posiadaczy ziemskich na Śląsku. Dzisiejszy barkowy wygląd opactwa to efekt gruntownej przebudowy z przełomu XVII i XVIII wieku.
Okres największej świetności klasztoru kończy się w I połowie XVIII w., gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich, w 1740 tereny te zdobyli Prusacy. Król pruski w 1810 roku skasował zakon cystersów, przywłaszczając sobie jego dobra. Zniszczono sporo zabytków, przepadły zasoby olbrzymiej cysterskiej biblioteki, w klasztorze urządzono szpital, początkowo wojskowy, od roku 1823 psychiatryczny. Zespół poklasztorny niszczał i był dewastowany przez kolejne prawie 200 lat.
Dopiero wiosną 1989 roku znaleźli się ludzie, dla których uratowanie zespołu poklasztornego stało się bardzo ważną sprawą. Opracowali koncepcję, przygotowali dokumenty formalne, pozyskali fundatorów i 9 września 1989 roku w Sądzie Gospodarczym w Warszawie zarejestrowało fundację o nazwie: Fundacja Lubiąż. Jako statutowy cel swojej działalności Fundacja Lubiąż wyznaczyła sobie remont całego zabytkowego zespołu obiektów, jego adaptację do nowych potrzeb i przywrócenie mu dawnej świetności.
Wspaniały barokowy zabytek powoli wraca do swojej dawnej świetności. Poniżej prezentacja zespołu pocysterskiego na kanale Obywatel JC.
Klasztor Cystersów w Lubiążu. Źródło polska-org.pl
Opactwo Cystersów w Lubiążu, 1910. Źródło polska-org.pl
Źródła:
Refektarz klasztorny. Fotografia autorstwa P.R.Schreyner - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link
OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).
Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania Open Street Map i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.
Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.
Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).
.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0) Pewne prawa są zastrzeżone na rzecz autorów i właścicieli. Zapraszamy do współpracy
Odwiedziło nas .. 2550019
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.