Podróżować to żyć - Hans Christian Andersen

Rzeźba Chrobrego na lubińskim rondzie

 

Szlak Tysiąclecia - zielono znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim.

Szlakiem prowadzi nas Blog odkrywcy | Blog odkrywcy na Facebooku

 

Inicjatorem wyznaczenia Szlaku Tysiąclecia był Zygmunt Kleszczyński, nietuzinkowa postać związana z oddziałami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bytomiu i w Katowicach.

Zygmunt Kleszczyński urodził się 9 listopada 1906 roku w Miżyńcu k. Przemyśla jako syn Janusza i Marii z domu Czarny. Maturę zdał w gimnazjum w Gródku Jagiellońskim w 1926 r., a w 1934 r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Swoją młodość podzielił między harcerstwo i turystykę, wstępując do ZHP i w 1926 r. do PTT. Był instruktorem Chorągwi Lwowskiej ZHP, żołnierzem Września, a w czasie okupacji - komendantem Rejonu "Astra" Armii Krajowej we Lwowie (pseud. "Wiar") i pod pseud. "Stanisław" - komendantem Chorągwi Lwowskiej Harcerstwa Polskiego. Po II wojnie światowej wraz z rodziną (żoną Martą z Gąsiorowskich i synem Adamem) zamieszkał w Bytomiu, gdzie pracował zawodowo w kluczu Państwowych Gospodarstw Rolnych. Za zorganizowanie w 1946 r. na Jasnej Górze spotkania instruktorów byłej Chorągwi Lwowskiej ZHP został skazany na 2,5 roku więzienia, kare odbył w Strzelcach Opolskich. Po wyjściu zaczął intensywnie uprawiać turystykę górską oraz piesze wycieczki w okolicach Bytomia, będąc od 1946 r. członkiem katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i od 1949 r. Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Katowicach.

Zmarł niespodziewanie 17 września 1986 roku w Katowicach, w drodze na Centralny Zlot Aktywu Krajoznawczego. Pochowano go 25 września 1986 roku na cmentarzu w Rudzie Śląskiej - Wirku.

 Szlak Tysiąclecia

Szlak Tysiąclecia - źródło mapy strona Bytom.pl

 


Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego autorstwa profesora Wiesława Łabędzkiego. Źródło grafiki, praca własna Krisgola | Licencja CC BY-SA 3.0

Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, to jednostopniowa odznaka ustanowiona przez Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu w celu wyróżnienia osób fizycznych lub organizacji za ich udział w działaniach społecznych na rzecz obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odznakę tzw. „sztandarówkę” przyznawano także organizacjom: zakładom pracy, szkołom, zespołom ludowym itp.. 

 

Open Street Map

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

lub Map 

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania Open Street Map i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).


 

Menu miejsca

II Rzeczpospolita

Mapa drogowa II Rzeczpospolita

Dwory i pałace

Zamek Grodziec

.

Nepomuki

Nepomuki – figury świętego Jana Nepomucena

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.