Historie zapomniane Letheko
ZPB + -

     Niemiecka zbrodnia w Palmirach - 20 i 21 czerwca 1940 roku

Niemiecka zbrodnia w Palmirach - Polskie zakładniczki w drodze na egzekucję w lesie koło Palmir. Kobieta na pierwszym planie została zidentyfikowana po wojnie jako Janina Skalska

W Palmirach Niemcy zamordowali około 1700 Polaków. Palmiry stanowią tragiczny i najbardziej znany, obok Katynia symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.

Największa ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach miała miejsce w dniach 20 i 21 czerwca 1940 roku. Niemcy zabili 358 więźniów warszawskiego Pawiaka. Wśród ofiar był m.in. złoty medalista olimpijski, wicemistrz Europy, mistrz Polski w biegach – Janusz Kusociński . Inne ofiary to m.in. Maciej Rataj, Mieczysław Niedziałkowski (działacz socjalistyczny), Jan Pohoski, Halina Jaroszewiczowa (posłanka na Sejm RP i senator), Ludomir Skórewicz (starosta grodzki warszawski), Jan Wajzer (doktor praw, sekretarz generalny Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku), Adam Guzikowski (dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie), Jan Bełcikowski (założyciel „Biblioteki Złotej Cywilizacji”), Henryk Brun (przemysłowiec, poseł na Sejm RP, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Kupiectwa Polskiego), Aniela Żak (pracownica Wydziału Prasowego MSZ), Stefan Kwiatkowski (wiceprezes Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych) i Agnieszka Dowbor-Muśnicka (córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, członkini Organizacji Wojskowej „Wilki”). Zamordowani zostali także liczni prawnicy (m.in. adwokaci: Władysław Dziewałtowski-Gintowt i Tadeusz Fabiani), urzędnicy, artyści oraz sportowcy. Więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Palmirach

 Podróżować to żyć - Hans Christian Andersen

Artur Szkatuła

Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie

Położony w centrum wsi, tuż przy drodze do Opatowa zaprojektowany został przez Johanna Watzala i Emila Ladewiga. Część ogrodzenia to betonowe słupki, połączone ze sobą poziomo pięcioma żelaznymi rurami. Z pozostały stron ogrodzony jest pełnym murem betonowym. W linii ogrodzenia północnego umieszczono symetrycznie dwa wejścia, zamknięte jednoskrzydłowymi żelaznymi furtkami ażurowymi z motywem krzyżyków „treflowych”. Pomnik centralny zaprojektowany najprawdopodobniej przez Emila Ladewiga, wykonany jest w formie sarkofagu ustawionego na wysokim cokole i trzech ułożonych poprzecznie belkach, zakończonych motywem krzyży greckich.

Na postumencie sarkofagu prawdopodobnie istniała inskrypcja:

KIEDY Z KRWAWEGO POSIEWU UŚMIERCAJĄCEJ WOJNY,

WZEJDZIE DLA WSTRZĄŚNIĘTEGO ŚWIATA STULECIE SZCZĘŚCIA.

Poległych w okresie od 3 do 6 maja 1915 r. żołnierzy pochowano w 23 grobach zbiorowych i 6 pojedynczych.

Cmentarz wojenny nr 251 współcześnie. Fotografie Letheko. (CC BY-NC-ND 4.0)

 

Na cmentarzu spoczywa 275 żołnierzy austro-węgierskich, która większość z nich należała do 31. Batalionu Strzelców Polowych składającego się przeważnie z Bośniaków – mahometan.

Pozostali pochowani tutaj należeli m.in. do 16. Pułku Piechoty Landwehry (82 % Polaków z okolic Krakowa i Wadowic) oraz 25. Pułku Landszturmu.

Pochowani Rosjanie w liczbie 77 należeli przeważnie do 128. Starooskolskiego Pułku Piechoty.

 AN w Krakowie - Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie

Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie po zakończeniu prac budowlanych. [1917] Archiwum Narodowe w Krakowie. Domena publiczna.

AN w Krakowie - Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie

Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie po zakończeniu prac budowlanych. [1917] Archiwum Narodowe w Krakowie. Domena publiczna.

AN w Krakowie - Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie

Cmentarz wojenny nr 251 Ujście Jezuickie po zakończeniu prac budowlanych. [1917-1918] Archiwum Narodowe w Krakowie. Domena publiczna.

 

 

lub Map

Wykaz żołnierzy armii C.K. Austo-Węgierskiej pochowanych na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim.

 

Artur Szkatuła  /www.gkazelot.pl/

 

Źródła:

  1. Archiwum Narodowe w Krakowie
  2. Österreichische Staatsarchiv
  3. Gmina Opatowiec - Wczoraj i dziś
  4. Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim odsłonięto tablicę pamiątkową o udziale żołnierzy chorwackich w walkach 1915 roku. Grzegorz Brożek
  5. Ambasador Republiki Chorwacji z witytą w Gręboszowie
  6. J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918)
  7. Poleglii w I wojnie światowej

 

 

Open Street Map

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

lub Map 

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania Open Street Map i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).


 

Menu miejsca

II Rzeczpospolita

Mapa drogowa II Rzeczpospolita

Dwory i pałace

Zamek Grodziec

.

Nepomuki

Nepomuki – figury świętego Jana Nepomucena

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i zapamietują preferencje i ustawienia użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.