OBRONA LWOWA 1918 SEMPER FIDELIS
18 listopada zapraszamy na krakowskie obchody 105. rocznicy bohaterskiej obrony Lwowa - zwycięskiego powstania Orląt Lwowskich
Artur Oppman, Orlątko | ... Mamo, czy jesteś ze mną? Nie słyszę twoich słów... W oczach mi trochę ciemno... Obroniliśmy Lwów!... Zostaniesz biedna samą... Baczność! Za Lwów! Cel! Pal! Tylko mi ciebie, mamo, Tylko mi Polski żal!...
OBRONA LWOWA 1918-1920 SEMPER FIDELIS
Ochotnicza Legia Kobiet, ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Kobiety z OLK walczyły o Lwów w trakcie wojny polsko-ukraińskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej, w tym także w walkach o Wilno

 Podróżować to żyć - Hans Christian Andersen

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca.

Powyższe filmy Letheko

Prom działa w systemie nurtowym, czyli takim, który wykorzystuje siłę nurtu do przemieszczania promu zawieszonego na linach nośnych rozpiętych pomiędzy dwoma brzegami rzeki. Szybkość promu regulowana jest po przez zmianę kąta ustawienia burty promu względem nurtu rzeki. Przeprawę promową, jako działalność całkowicie prywatną, nie sponsorowaną przez samorząd ani zarządce dróg, uruchomił w 1991 roku Jerzy Wcisło wraz ze wspólnikiem. Kilka lat wcześniej rozpoczęli działalność promową na Wiśle w okolicy Połańca. Po zbudowaniu nowego mostu, przeprawa została zamknięta z powodu braku sensu ekonomicznego jej dalszego utrzymywania.

W założeniu prom pływa cały rok, jednak z wyjątkiem bardzo dużej wody powodziowej oraz zalodzenia Wisły w trakcie mroźnych zim. Aby przeciwdziałać niskim stanom wody, właściciele promu zakupili specjalne amfibie wojskowe, którymi pogłębiają tor wodny dla promu. Warto pamiętać, że prom i jego załoga utrzymuje się ze sprzedaży biletów, nie ma żadnego innego źródła finansowania. Nie żałujmy pieniędzy na bilety, zebrane opłaty muszą na wszystko wystarczyć: na ZUS wspólników, podatki, remonty promu, ubezpieczenie no i oczywiście na utrzymanie przewoźników i ich rodzin. Kuriozum całej tej sytuacji finansowej, to bezpłatność wszystkich okolicznych promów, na Wiśle i Dunajcu, sponsorowanych przez lokalne samorządy.

Szerokość przeprawy [lustra wody] przy normalnym stanie wody, wynosi około 120 m. Przepływ wody w Wiśle mierzony w stacji hydrologicznej Jagodniki (przed połączeniem z Dunajcem) wynosi średnio 138,0 m³/s, maksymalnie 3 000 m³/s. Dunajec charakteryzuje się bardzo dużymi, gwałtownymi wahaniami poziomu wody, do 11 m w dolnym biegu, i wielkości przepływu, które przy ujściu wynoszą średnio 84,3 m³/s, natomiast maksymalnie do 3500 m³/s.

Wywiad z przewoźnikiem Jerzym Wcisło przeprowadzony przez ekipę Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

Przeprawy przez Wisłę strzeże Komendant Józef Piłsudski

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca - pomnik Józefa Piłsudskiego

Fotografia Letheko

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca - pomnik Józefa Piłsudskiego

Fotografia Letheko

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego powstał 25 września 1994 w 80. rocznicę alk Legionów na ziemi opatowieckiej. W chwili odsłonięcia był to pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający całą postać marszałka. Pomnik stanął z inicjatywy piłsudczyka, majora Stanisława Parlaka. Zaprojektowali go artyści krakowscy: Edward Osiecki i Władysław Dudka. Głównym elementem pomnika jest postać Marszałka o wysokości 2,70 m, odlana z brązu. Umieszczona jest na trzymetrowym postumencie, z tablicą informującą, że „w tym miejscu w dniach 23, 24, 27 września 1914 w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów”. Józef Piłsudski osobiście dozorował przeprawę, przeprawiał się jako ostatni.

Położenie: 

Połączenie promowe Opatowiec - Ujście Jezuickie

lub Map

Własnie w Opatowcu w trakcie ciężkich walk z Rosjanami w dniach 23, 24 oraz 27 września 1914 przez Wisłę przeprawił się 1. Pułk Piechoty Legionów, pod osobistym dowództwem Józefa Piłsudskiego. Na lewym brzegu Wisły w Opatowcu stoi pomnik Józefa Piłsudskiego upamiętniający tamte wydarzenia. Pomnik Piłsudskiego - mierząca 2,70 m postać z brązu umieszczona jest na trzymetrowym postumencie z tablicą informującą, że "w tym miejscu w dniach 23, 24, 27 września 1914 w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów".

Jestem u zbiegu trzech polskich rzek: Wisły, Dunajca i Nidy. Wszędzie stają mi w mojem zadaniu na przeszkodzie, biegnąc zresztą z różnych stron. A jakie różne te rzeki! Wisła jak Wisła. Wisełka, biegnąca przez pola polskie, szara Wisełka o zwyczajnym prądzie. Dunajec rwie i pędzi z gór, wlatuje do Wisły, chcąc jakby złamać i zniszczyć jej szare życie, czyniąc je żywem i barwnem. Od północy sprzeciwia się temu leniwa, błotna druchna Wisły — Nida. I nazwy jakże odpowiednie! Wisła jak Wisła; ucho bierze tę nazwę tak zwyczajnie, jak jakiś chleb powszedni dźwięku. Dunajec, rodzaju męskiego, jakaś prasłowiańska nazwa — Dunaj bezwiednie się przypomina. Nida najzabawniejsza! Nie mogłem nigdy się oprzeć chęci dodania do nazwy dźwięku G — wyjdzie wtedy Gnida. W miękkiem łóżku, nie wśród puchów lecz błot, płynie, jak-gdyby się leniła nawet myśleć. Trzy rzeki polskie były mi więc przeszkodą dla ofensywnych planów, dzieląc w dodatku Ojczyznę na dwoje, czyniąc z miłego Gręboszowa i Kozłowa jakoby Ojczyznę, a z kościuszkowskich Winiar i Czarkowej, z Nowego Korczyna, gdzie także jakieś pakta historyczne pisano — 'Feindesland, mit Ruthenen dazu!'. [czytaj więcej: JÓZEF PIŁSUDSKI. MOJE PIERWSZE BOJE. CZĘŚĆ I. NOWY KORCZYN — OPATOWIEC]

Józef Piłsudski przed kwaterą 1 pułku piechoty w trakcie walk nad Nidą i Wisła. Po stronie lewej Tadeusz Kasprzycki, po prawej Edward Śmigły-Rydz.

Józef Piłsudski przed kwaterą 1 pułku piechoty w trakcie walk nad Nidą i Wisła. Po stronie lewej Tadeusz Kasprzycki, po prawej Edward Śmigły-Rydz. 

 
Nurtowa (bez silnika), górnolinowa przeprawa promowa czynna jest w godzinach:
w czasie zimowym od 6.00 - 18.00
w czasie letnim od 6.00 - 19.00
Nośność promu - 6 ton
Dokładne informacje, telefon +48 693 716 207
 
Od początku 2022 roku przeprawa promowa niestety jest trwale zamknięta.
 
Ujście Jezuickie w Słowniku geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich  › Tom XII  › strona 832 oraz strona 833
 
 
  • barki_lata_50
  • most_1914_1915
  • rozladunek_wegla_1948
 
 

Źródła:

 

Open Street Map

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

lub Map 

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania Open Street Map i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).


 

Menu miejsca

II Rzeczpospolita

Mapa drogowa II Rzeczpospolita

Dwory i pałace

Zamek Grodziec

.

Nepomuki

Nepomuki – figury świętego Jana Nepomucena