Blog Letheko

Cmentarz partyzancki w Osuchach
Cmentarz partyzancki w Osuchach. Fotografia autorstwa Loraine - praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50562847

Cmentarz powstał w lipcu 1944 r. po największej bitwie partyzanckiej na terytorium dzisiejszej Polski. Nekropolia położona jest na skraju lasu, po wschodniej stronie drogi z Józefowa do Łukowej. Został założony na planie prostokąta, w formie zbiorowych mogił z metalowymi krzyżami opatrzonymi mosiężnymi tabliczkami, zlokalizowanych symetrycznie względem środkowej alejki. Na zakończeniu alejki stanął, zbudowany w 1957 r., pomnik w postaci słupa złożonego z kamiennych bloków z dostawionymi schodkowymi ściankami z napisami i wizerunkami orłów w koronie.

Na cmentarzu pochowano ok. 300, spośród poległych w bitwie 400-800, partyzantów. W mogiłach znajdują się żołnierze Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich.

Mapa w nowym oknie

Polityka prywatności | Kontakt

© 2010 - 2026 LETHEKO.PL