Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie, w dworze należącym do Marii z Lutosławskich Niklewicz oraz Mieczysława Niklewicza.
Sztandar Stronnictwa Narodowego Powiatu Łomżyńskiego na trumnie Romana Dmowskiego. Domena publiczna.
Pogrzeb Romana Dmowskiego odbył się 7 stycznia 1939 roku na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Według planów Stronnictwa Narodowego miał on być pochowany obok pierwszych władców Polski w katedrze poznańskiej. Nie zgodził się na to jednak ówczesny prymas August Hlond. Uroczystości żałobne były jedną z największych manifestacji narodowych II RP, orszak zgromadził około 200 000 uczestników.
"Na Rynku Starego Miasta ustawiły się szerokie kolumny Stronnictwa Narodowego. Do katedry wmaszerowało pół tysiąca pocztów sztandarowych. (…) Boczne nawy zapełniać się poczynają setkami delegacji ze wszystkich stron Polski. (…) Nabożeństwo transmitowane jest głośnikami na Rynek Starego Miasta i ulicy Świętojańskiej. W śniegu przyklękły tysiączne rzesze, kłonią się sztandary. (…) Dopiero o godzinie 13.00 trumnę na ramionach wyniesiono z kościoła archikatedralnego i tłumny, wielotysięczny orszak żałobny wyruszył ku cmentarzowi." (Kurier Warszawski)
Polonijna Agencja Informacyjna
Czytaj prorocze tekst Romana Dmowskiego o kwestii ukraińskiej:
Roman Dmowski z profesorem Władysławem Folkierskim w swoim dworku w Chludowie w Wielkopolsce, 1933. Zbiory Rodziny Niklewiczów
"Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa."
Teksty Romana Dmowskiego w Cyfrowej Bibliotece Myśli Narodowej ź Teksty są własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do tekstów wygasły (expired copyright).