'Pokój bez książek to jak ciało bez duszy'

- Gilbert Keith Chesterton

'Pokój bez książek to jak ciało bez duszy' - Gilbert Keith Chesterton

GK Chesterton w pracyUnknown author - Crisis Magazine: http://www.crisismagazine.com/2012/new-study-marred-by-old-cliches-about-preconciliar-catholic-writers (domena publiczna)

Chesterton Polska - uwalniamy GKC! - ebooki udostępnione na licencji Creative Commons:

http://chestertonpolska.org/biblioteka/

sobota, 02 styczeń 2021 05:43

2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski

Napisane przez

"Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka"

piątek, 01 styczeń 2021 12:33

Stare Dobre Małżeństwo - NOWY ROK

Napisane przez

Klip z oficjalnego kanału Starego Dobrego Małżeństwa, żadne piractwo :) Dziękujemy za noworoczny prezent.

środa, 30 grudzień 2020 17:57

Hans Larwin - Death and the Soldier | Śmierć i żołnierz

Napisane przez

Hans Larwin - Death and the Soldier | Śmierć i żołnierz

Hans Larwin -  Death and the Soldier | Śmierć i żołnierz [1917] (public domain)

czwartek, 24 grudzień 2020 06:48

Boże Narodzenie 2020

Napisane przez

Jacek Malczewski, Wigilia na Syberii [1892] zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie (domena publiczna) Christmas Eve in Siberia by Jacek Malczewski  Żródło

 

Wigilia na Syberii 

(wg obrazu J. Malczewskiego)
 

"Zasyczał w zimnej ciszy samowar
Ukrop nalewam w szklanki
Przy wigilijnym stole bez słowa
Świętują polscy zesłańcy
Na ścianach mroźny osad wilgoci
Obrus podszyty słomą
Płomieniem ciemnym świeca się kopci
Słowem - wszystko jak w domu

"Słyszę z nieba muzykę i anielskie pieśni
Sławią Boga że nam się do stajenki mieści
Nie chce rozum pojąć tego chyba okiem dojrzy czego
Czy się mu to nie śni"...

Nie będzie tylko gwiazdy na niebie
Grzybów w świątecznym barszczu
Jest nóż z żelaza przy czarnym chlebie
Cukier dzielony na kartce
Talerz podstawiam by nie uronić
Tego czym życie się słodzi
Inny w talerzu pustym twarz schronił
Bóg się nam jutro urodzi.

..."

- Jacek Kaczmarski, 1980

Źródło

wtorek, 22 grudzień 2020 07:18

Joseph Conrad - odosobniony fenomen literatury światowej

Napisane przez

“It’s extraordinary how we go through life with eyes half shut, with dull ears, with dormant thoughts. Perhaps it’s just as well; and it may be that it is this very dullness that makes life to the incalculable majority so supportable and so welcome.”

- Conrad, Lord Jim

What Germany Wants - Her Claims As Set Forth by Leaders of German Thought. [1917] Domena publiczna Źródło Cornell University Library

niedziela, 20 grudzień 2020 06:27

Narodowości państw centralnych, ciekawa mapa z 1916 roku

Napisane przez

Ciekawa mapa przedstawiająca narodowości państw centralnych i ich sojuszników podczas I wojny światowej. Tytuł oryginalny: Subject nationalities of the German alliance : from the Allies' peace terms as stated in their reply to President Wilson's note of 19th Dec. 1916

[Polecenie prawego klawisza, otwórz w nowej karcie otwiera plik w dostępnie dużej rozdzielczości, 2785 x 7176]

Před 9 lety zemřel spisovatel, dramatik, disident, poslední československý a první český prezident Václav Havel

5 października 1936 - 18 grudnia 2011

"Na zewnątrz wysyłamy taki komunikat: niech prądy świata nas omijają i pozwolą spokojnie siedzieć we własnym ogródku"

piątek, 18 grudzień 2020 04:25

Marek Tomasz Chodorowski - "Bestia"

Napisane przez

“Bestia” to książka, dzięki której zrozumiesz, otaczającą nas rzeczywistość. Porusza tematy, o których nie dowiesz się w szkołach czy na uczelniach. Nigdy dotąd manipulacja i dezinformacja nie przybrały aż takiej skali – pełnej, niepowstrzymanej, totalnej agresji. Książka odsłania paskudny pysk czegoś, co nazywamy „Bestią”. Ujawnia działalności zorganizowanych grup przestępczych, mafijnych rodzin, kontynuowaną przez wieki.

Ludzi zdeformowanych, mających  jeden cel: przekształcić wolne narody w owadzie kolektywy.

Marek Tomasz Chodorowski - "Bestia"

Wywiad z autorem

środa, 16 grudzień 2020 10:52

Bunt Plagowy: za co zamordowano arcybiskupa Moskwy?

Napisane przez

W trakcie epidemii niewiele potrzeba, aby wściekły lud wyszedł na ulice. Arcybiskup Ambroży chciał powstrzymać dżumę, ale swoimi działaniami podpisał na siebie wyrok śmierci.

Bunt Plagowy w Moskwie, 1771 rok. Akwarela Ernsta Lissnera z 1930 roku, domena publiczna.


Człowiek w obliczu epidemii dżumy zapominał o troskach codziennego, względnie normalnego życia. Tym bardziej, gdy grozę sytuacji podnosiły dwie towarzyszące morowi plagi: głód i wojna.

sobota, 12 grudzień 2020 09:36

Błogosławieni z rodu Czartoryskich

Napisane przez

Tematem debaty jest działalność rodziny Czartoryskich w służbie Kościołowi. Przedstawione zostały sylwetki osób duchownych z tego rodu: z linii sieniawskiej przypomnimy postać bł. ks. Augusta SDB (XIX w.), natomiast z linii pełkińskiej bł. o. Michała OP, męczennika II wojny światowej, oraz jego braci (XX w.).

Prelegenci: Barbara Czartoryska, Irena z Czartoryskich Bylicka, o. Dariusz Kantypowicz OP. Prowadzenie: - dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski

 

piątek, 11 grudzień 2020 14:03

Upadek domu Habsburgów

Napisane przez

Spiskowcy i rewolucjoniści przełomu XIX/XX wieku marzyli o lepszym świecie, ale zamiast tego stworzył świat niewypowiedzianego cierpienia! W XX wieku zamordowano i udręczono setki milionów ludzi, pogwałcono wszelkie dotychczas normy zachowań międzyludzkich. Po tych doświadczenia i w przeczuciu nadchodzących wydarzeń XXI wieku - europejskie monarchie oświecone jawią się nam jako ostoje praworządności oraz bezpieczeństwa zwykłego obywatela.

poniedziałek, 07 grudzień 2020 02:14

Legenda PRL-u i nie tylko - Radmor 5100

Napisane przez

Radmoryna - film opowiada historię powstania legendarnego radioodbiornika Radmor 5100. Powstał on jako połączenie dwóch projektów - pierwszy powstawał we współpracy Państwowego Instytutu Telekomunikacji oraz Unitechu, drugi - w Gdyńskim Radmorze. Tę pasjonującą historię opowiadają twórcy urządzenia - pan Grzegorz Strzelewicz (projektant wzornictwa w Unitechu, później COBRESPU), pan Maciej Sokólski (konstruktor wiodący w Radmorze), pan Marian Prawdzik (szef działu TU w Radmorze) i pan Marian Szczęch (główny technolog w Radmorze).

By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64965377

RADMOR 5100 Stereo Quasi Quadro to amplituner klasy Hi Fi. Odbiornik radiowy ze wzmacniaczem (w jednej obudowie), przystosowany do odbioru programów stereofonicznych na zakresie UKF oraz monofonicznych na zakresie fal długich. Produkowany w latach 1977–1979 w zakładach UNITRA Radmor w Gdyni.

niedziela, 06 grudzień 2020 06:08

Święty Mikołaj – od biskupa Miry do pana w czerwonym kubraku

Napisane przez

Mikołaj z Miry, święty Mikołaj (Άγιος Νικόλαος)(Sanctus Nicolaus), znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.

Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry. Ikona Aleksa Pietrowa z 1294 roku. (domena publiczna)

Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry. Ikona Aleksa Pietrowa z 1294 roku. (domena publiczna)

Scena z Trzech córek. Święty Mikołaj wrzuca przez okno pieniądze na posag dla córek sąsiada. Tempera na desce Fra Angelico z 1437 roku. By see filename or category - www.wga.hu, (domena publiczna)

W spisanym w pierwszej połowie IX wieku żywocie autorstwa archimandryty Michała, w rozdziałach od dziesiątego do osiemnastego, po raz pierwszy pojawiła się bardzo popularna legenda o trzech córkachZgodnie z jej wersją z IX wieku, młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

 

sobota, 05 grudzień 2020 18:01

Cesarz Franciszek Józef I

Napisane przez

"Ambicja książąt nie jest nigdy tak niebezpieczna, jak nikczemność doradców." 

Monteskiusz (Montesquieu Charles Louis de Secondat) [1689–1755] – francuski filozof, prawnik i pisarz epoki Oświecenia.

Kliknij aby przejść do wirtualnego zwiedzania kopii grobu Chrystusa

W jednej z kaplic bazyliki w centrum Miechowa stoi pusty Grób Chrystusa. Taki sam jak w Jerozolimie. Nie pilnują go zakonnicy, nie odwiedzają tłumy wiernych. Właściwie to wiele osób nie wie, że takie miejsce w ogóle istnieje. Tymczasem w średniowieczu pielgrzymowały tu miliony ludzi z całego świata. Bo kiedy Jerozolima została w XII wieku zdobyta przez muzułmanów, to właśnie tutaj chrześcijanie mogli pomodlić się przy Grobie Pańskim.

Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego Józefa Michała Bazewicza – liczne warszawskie wydania w latach 1903–1907, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych i gospodarczych.

 

Powyżej przykładowa karta z atlasu Józefa Michała Bazewicza (domena publiczna)

Link do skanów wydania z 1907 roku:

Józef Michał Bazewicz (ur. 1867 w Uliszkach, w powiecie trockim, zm. 5 czerwca 1929 w Warszawie) – polski kartograf i publicysta.

Urodził się w rodzinie Romualda i Albertyny z domu Beręsowicz. Szkołę średnią ukończył w Prusach i przybył do Warszawy około 1885 roku. Początkowo pracował jako urzędnik na poczcie głównej w Warszawie. Tam poznał Wandę Weronikę, córkę urzędnika poczty Antoniego Bobińskiego (zm. 1907), z którą ożenił się w 1894 roku, wchodząc do znanej i wpływowej warszawskiej rodziny.

Dwa lata wcześniej założył przy ulicy Wareckiej 9 księgarnię połączoną z ekspozycją pism dla prowincji. Wkrótce rozpoczął działalność wydawniczą. Początkowo wydawał książki m.in. autorstwa J. Grajnera. W 1896 wydał książkę autorstwa Stanisława Bobińskiego (1866–1940) Wet za wet: komedyjka w 1-num akcie. Na przełomie wieku XIX i XX po likwidacji księgarni, prowadził już tylko wydawnictwo i rozpoczął wydawanie map i atlasów. W 1902 roku wydał dwutomowy Przewodnik po Królestwie Polskim wraz z Antonim Bobińskim. Przewodnik ten zawierał spis alfabetyczny miast, osad, wsi, kolonii, folwarków i wszelkich miejscowości noszących jakąkolwiek nazwę. Dołączył do tego przygotowaną przez siebie wielką mapę ścienną Guberni Królestwa Polskiego. Wydawnictwo to na ówczesne czasy miało poważnie znaczenie praktyczne, wobec braku podobnych skorowidzów.

Od tego czasu zajął się wyłącznie wydawnictwami kartograficznymi, zwłaszcza w czasie I wojny światowej i po wskrzeszeniu wolnej Polski. Opracowane przez siebie lub pod swoją redakcją mapy i atlasy wydawał nakładem własnym. Za udany debiut należy uznać wydanie w 1907 wielkiego atlasu po Królestwie Polskim. Później były to m.in.: Atlas Polski w granicach z 1770 roku, z okresu zaborów, po I wojnie światowej, terenów plebiscytowych polskich, Litwy i Rusi, Europy, części świata i wielu innych. Specjalizował się w mapach dużych formatów, a jego działalność miała w pewnym stopniu charakter obrony przeciw rusyfikacji szkolnictwa w zaborze rosyjskim.

Przez dłuższy czas mapy Bazewicza cieszyły się dużym powodzeniem zarówno w obrocie ogólnym, jak i w szkolnictwie. W pewnym okresie Bazewicz pisał i wydawał broszury publicystyczne, mające za zadanie uzdrowić w Polsce wszystko co niedomagało: m.in.: Domy własne pracowników, Drogi błędne i drogi wytyczne państwowotwórcze na wschodzie Rzeczypospolitej Polskiej, Nędza a dobrobyt w Polsce, Słów kilka w sprawie środków zaradczych mogących uzdrowić stosunki gospodarcze w RP.
W połowie lat. 20 pojawiła się zdecydowana krytyka, twierdząca, że energii i pracowitości Bazewicz nie uzupełnił odpowiednią wiedzą fachową, przez co jego mapy były bardzo słabe pod względem techniki kartograficznej. Na rynku pojawiły się nowe wydawnictwa m.in.: Romera, i w 1926 roku mapy Bazewicza wykluczono ze szkolnictwa. Nie będąc w stanie poprawić swych map pod względem naukowym i technicznym, rozpoczął dość bezwzględną walkę w obronie swojej placówki, występując w ostry sposób na łamach niektórych czasopism i w swoich ulotkach. Wobec zarzutów dyletantyzmu, ośmieszony i rozgoryczony, zdziwaczał.

Jubileusz 25-lecia działalności wydawniczej uczcił osobną pocztówką z własną podobizną oraz reprodukcją autografu, którą rozesłał pod adresem sympatyków i życzliwych (z datą 15.03.1925). Już w następnym roku może z tej okazji stał się bohaterem programu kabaretowego „Profesor Mapazewicz w haremie”, wystawionego przez Walerego Jastrzębca w warszawskim teatrze „Olimpia”. W 1927 roku analogiczne żarciki stroił sobie z Bazewicza reżyser filmowy Kazimierz Czyński, któremu kartograf wytoczył proces sądowy. Z kolei bohaterem drugiego procesu stał się sam Bazewicz. Ignacy Baliński – wieloletni prezes stołecznej Rady Miejskiej wytoczył mu proces. Bazewicz został skazany na 3 miesiące więzienia, odebrano mu lokal przy ul. Wareckiej 10. Długa seria niepowodzeń, prześladowań i niewybrednych żartów doprowadziły go do zapaści nerwowej.

Na tle niepowodzeń życiowych, licznych zawodów, rozwinęła się w nim nieuleczalna choroba umysłowa, co spowodowało konieczność umieszczenia go w szpitalu Jana Bożnego. Odmawiał przyjmowania pokarmu i trzeba było go odżywiać sztucznie. Po sześciomiesięcznym pobycie w szpitalu, w wieku 62 lat, zakończył życie. Zmarł 5 czerwca 1929 roku i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w grobowcu rodzinnym. 

Źródło Wikipedia

Mapa Polski : z podziałem na województwa z 1770 r. oraz kilku ważniejszych okresów, opracowanie oraz wydanie Józef Michał Bazewicz

Mapa Polski : z podziałem na województwa z 1770 r. oraz kilku ważniejszych okresów, opracowanie oraz wydanie Józef Michał Bazewicz (domena publiczna) Polecenie prawego klawisza - otwórz grafikę w nowej karcie otwiera duży plik mapy.

Źródło skanu i link do pełnej rozdzielczości:

Ilustrowany atlas geograficzny Królestwa Polskiego wyd. 1907 r. J.M. Bazewicz

środa, 02 grudzień 2020 14:43

Bitwa pod Austerlitz [Bitva u Slavkova]

Napisane przez

Bitwa pod Austerlitz [Bitva u Slavkova], zwana także bitwą trzech cesarzy – jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczona 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską.

Fragment rzeźby na Pomniku Pokoju [Mohyla míru] na Wzgórzu Prackim

Fragment rzeźby na Pomniku Pokoju [Mohyla míru] na Wzgórzu Prackim (miejsce bitwy) Fot. Letheko licencja CC BY-SA 3.0 PL

Żołnierze,

Dokładnie w tej chwili mija dziś rok, odkąd byliście na pamiętnym polu Austerlitz. Przerażone bataliony rosyjskie uciekały w rozsypce lub okrążone oddawały broń swym zwycięzcom. Następnego dnia Rosjanie zapewnili, że chcą pokoju, ale były to słowa zwodnicze. Zaledwie udało się im uniknąć (być może poprzez karygodną wspaniałomyślność) klęsk trzeciej koalicji, już knuli czwartą. Nie mają już jednak alianta, w którego taktyce pokładali swe największe nadzieje. Jego twierdze, stolice, magazyny, arsenały, 280 chorągwi, 700 batalionów, pięć wielkich pól bitewnych jest w naszych rękach.

Ani na chwilę nie powstrzymała was Odra, Warta, pustkowia Polski ani nieznośna pora roku. Wykazaliście najwyższą odwagę, zawsze przeważaliście, wróg z waszym nadejściem pierzchał. Na próżno Rosjanie bronili stolicy dawnej i wspaniałej Polski. Orzeł francuski szybuje nad Wisłą. Widząc was, odważnemu i nieszczęśliwemu Polakowi zdaje się, że widzi powrót hufców Sobieskiego spod Wiednia.

Żołnierze, nie odłożymy broni, aż pokój powszechny nie umocni i nie zagwarantuje panowania naszych sprzymierzeńców, nie przywróci wolności naszego handlu i naszych kolonii. Mamy zdobycze na Łabie, Odrze, Pondichéry, nasze kolonie w Indiach, przylądek Dobrej Nadziei i kolonie hiszpańskie. Kto dał prawo spodziewać się po Rosjanach, że mogą oni odmienić bieg przeznaczenia? Kto im dał prawo do zniweczenia tak sprawiedliwych zamiarów? Czyż my i oni nie jesteśmy żołnierzami spod Austerlitz?

 - Napoleon, 2 grudnia 1806 roku w Poznaniu

W imieniu Cesarza, marszałek Louis-Alexandre Berthier, książę Neuchâtel, minister wojny

Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.  

wtorek, 01 grudzień 2020 08:09

Włoska haubica 305/17

Napisane przez

Włoska haubica 305/17 G wz. 1916 na podwoziu De Stefano produkcji Armstrong-Pozzuoli Vickers-Terni. Kaliber 305 mm [12"] masa 33,7 t., zasięg 17,6 km. Zdobyta przez Austriaków na froncie włoskim 17.11.1917. Fot. kpt. Jindřich Bišický, autor setek unikalnych zdjęć [*1889 - 1949]

Włoska haubica 305/17 G wz. 1916 na podwoziu De Stefano produkcji Armstrong-Pozzuoli Vickers-Terni.

wtorek, 09 czerwiec 2020 04:58

Mapa światowych kabli telegraficznych z 1876 roku

Napisane przez

Mapa światowych kablowych połączeń telegraficznych [1876]

Źródło: British Library [kliknięcie otwiera duży plik mapy]

niedziela, 07 czerwiec 2020 15:45

Mapa Świata z 1826 roku - cywilizacja, religia, populacja

Napisane przez

Mapa Świata z 1826 roku - cywilizacja, religia, populacja

Źródło: Reddit [klikniecie otwiera duży plik mapy]

Praga RV.

Lekka wojskowa ciężarówka Praga RV

Czechosłowacka ciężarówka Praga RV (RV = rychlý vojenský/szybki wojskowy) została zaprojektowana na specjalnie zamówienie Armii Czechosłowackiej. W zgodzie z zamówieniem Praga RV z napędem 6 x 4 była produkowana jako samochód skrzyniowy, sanitarka, ciągnik artyleryjski, podwozie z zabudową warsztatową, sztabową, itp. Zabudowy z radiostacjami były montowane na specjalnie zmodyfikowanym podwoziu - Praga RV-R. Producentem była firma Praga (ČESKOMORAVSKÁ-KOLBEN-DANĚK A.S. Praha X - Karlín, Automobilní oddělení), która w latach 1935-1940 wyprodukowała 3289 egzemplarzy oraz 59 egzemplarzy odmiany Praga RV-R.[1] Praga RV była wykorzystywana przez wiele armii, między innymi: czechosłowacką, polską (300 szt.), szwedzką, irańską, szwajcarską, turecką, bułgarską, rosyjską oraz po układzie monachijskim oczywiście Wehrmacht. Po II wojnie światowej 15 sztuk wykorzystywała armia czechosłowacka. Był to świetny i nowoczesny samochód.

Zmodyfikowany silnik wywodził się z ciężarówki Praga RN - podstawowe parametry:

 • Producent - Praga
 • Rodzaj - czterosuwowy, benzynowy
 • Układ chłodzenia - cieczą, wyposażony w termostat, wspomagany wentylatorem
 • Chłodnica - 6 wymiennych modułów
 • Pojemność układu chłodzenia - 35 litrów
 • Liczba cylindrów - 6 w rzędzie
 • Średnica cylindra - Ø 80 mm
 • Skok tłoka - 115 mm
 • Pojemność - 3 468 cm³
 • Stopień sprężania - 1: 5,8
 • Moc maksymalna - 68 KM przy 3 000 obr/min
 • Moment maksymalny - 182 Nm przy 2 000 obr/min
 • Napęd wałka rozrządu - łańcuch modułowy „Morse”
 • Gaźnik - Solex Ø 40 RIF z pompą przyspieszającą
 • Pompa paliwa - membranowa napędzana przez wałek rozrządu
 • Pojemność zbiornika paliwa - 120 litrów + 15 rezerwa
 • Smarowanie - ciśnieniowe, sucha skrzynia korbowa
 • Zawory - typ SV (dolnozaworowy)
 • Ilość oleju w układzie smarowania - 10 litrów
 • Instalacja elektryczna - 12 V
 • Zapłon - magnetyczny szwajcarskiej firmy Scintilla Vertex, niezależny od akumulatora, niewiele egzemplarzy wyprodukowano z czechosłowackim zapłonem bateryjnym firmy Magneton
 • Kolejność zapłonu - 1-5-3-6-2-4
 • Świece zapłonowe - Brita, ekranowane produkcji czechosłowackiej firmy J. Bruck w Taborze, po przyszłej nacjonalizacji PAL
 • Akumulator - alkaliczny 12V, 60 Ah
 • Minus na masie
środa, 03 czerwiec 2020 05:17

SDM - Monolog schizofrenika [oficjalny film promocyjny]

Napisane przez

'Monolog schizofrenika' - słowa Jan Rybowicz, muzyka Krzysztof Myszkowski

wtorek, 02 czerwiec 2020 05:22

Po prostu Tatra

Napisane przez

Niezależne zawieszenie sytemu Tatra daje radę w każdych warunkach - 'Koncepce Tatra' inżyniera Hansa Ledwinki pierwszy raz zastosowana w 1923 roku w samochodzie osobowym Tatra 11.

niedziela, 31 maj 2020 06:29

Ogromna kolekcja map w wolnym dostępie

Napisane przez

Artykuł autorstwa Antoniego Olbrychskiego został pierwotnie opublikowany [2016-04-27] na portalu historycznym Histmag.org i udostępniany jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Prezes wydawnictwa Cartography Associates, David Rumsey, kolekcjonuje mapy od lat 80. Jego zbiór liczy 150 000 map, a od 1996 r. był stopniowo zdigitalizowany i udostępniany w sieci. Aktualnie za pośrednictwem Internetu można swobodnie (ale nie w celach komercyjnych) korzystać z 67 000 map Rumseya.

Zbiór dostępny jest pod tym adresem

Polska przedstawiona w atlasie Theatrum Orbis Terrarum flamandzkiego kartografa, Abrahama Orteliusa (domena publiczna)

Polska przedstawiona w atlasie Theatrum Orbis Terrarum flamandzkiego kartografa, Abrahama Orteliusa (domena publiczna)


Udostępniona kolekcja jest więc jednym z największych zbiorów kartograficznych na świecie. Znaleźć tu można mapy poszczególnych krajów i świata od XVI do XX wieku, bogato ilustrowane atlasy, podręczniki geografii, mapy nieba. Nie zabrakło materiałów związanych z Polską – kolekcja zawiera liczne dzieła związane z naszym krajem, począwszy od atlasów z I poł. XVIII w. Ciekawym narzędziem jest też „Georeferencer”, który umożliwia porównywanie lokacji na historycznych mapach ze współczesnymi.

Kilka ciekawych przykładów z kolekcji:

Źródło:

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca.

 Kolej Iwangorodzko-Dąbrowska - tunele pod Białą Górą.

Tunel pod Białą Górą

10 lipca 1881 roku Car Aleksander III zatwierdził koncesję Towarzystwu Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Linia kolejowa w zatwierdzonej postaci miała liczyć 461,9 km i była to najdłuższa linia kolejowa w Królestwie Polskim.

czwartek, 30 kwiecień 2020 10:44

Mikrus MR-300

Napisane przez

Samochodzik Mikrus MR-300 był produkowany w latach 1957–1960 przez WSK Mielec we współpracy z WSK Rzeszów, która dostarczała silnik. W sumie wyprodukowano 1728 egzemplarze.

Dlaczego oznaczenie 'MR - 300'? "M" w oznaczeniu przedstawia Mielec, "R" to Rzeszów, a 300 pochodzi od pojemności skokowej zastosowanego silnika, a dokładnie 296 cm³.

wtorek, 28 kwiecień 2020 15:39

Polskie muzea motoryzacji

Napisane przez

Polskie muzea motoryzacji

[Wykaz polskich muzeów motoryzacji] Nowy wpis, poprawki, korekty adresu, rozszerzenie prezentacji, ... - prosimy o Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

niedziela, 26 kwiecień 2020 13:54

Legendarna ciężarówka terenowa Praga V3S

Napisane przez

Praga V3S - legendarna ciężarówka terenowa. Dlaczego V3S? bo po czesku to: vojenský třítunový speciál - wojskowa trzytonowa specjalna (ciężarówka).

 

Praga V3S to trzyosiowy samochód ciężarowy o wybitnej mobilności terenowej. W Czechach popularnie nazywana: ventra, vétřieska, vejtřaska, vska, pv3ska lub vejda. Początek produkcji to rok 1953, w początkowym okresie Praga V3S była produkowana wyłącznie na potrzeby armii czechosłowackiej ("specjal" jak na takie konstrukcje mówią Czesi). Początkowo cywilnym odpowiednikiem V3S była dwu osiowa 4x2 Praga S5T mająca gorsze właściwości terenowe, jednocześnie większa ładowność i szybkość, modelu Praga S5T w sumie wyprodukowano około 50 000 sztuk. Ostatnie egzemplarze Pragi V3S zjechały  z taśmy montażowej [bratysławski BAZ] w 1990 roku, Czeska armia używa je do tej pory (zastosowania specjalne, podwozia radiostacji polowych). Praga V3S była jednym z najdłużej produkowanych samochodów ciężarowych na świecie. W sumie legendarnej Pragi V3S wyprodukowano 130 000 egzemplarzy. Pod sam koniec produkcji w 1988/9 roku pojawiła się zmodernizowana wersja M2 i kolejne modyfikacje M3.. podwozia, silnika oraz zespołu napędowego

Legendarna ciężarówka terenowa Praga V3S

Wymiary samochodu Praga V3S w wersji skrzyniowej. Proszę zwrócić uwagę na kąt najazdu, zejścia oraz prześwit podłużny (dzięki zastosowaniu mostów portalowych) oraz poprzeczny. Wartości doskonałe, które powodują, że samochód ma świetne właściwości terenowe.

Dobiesław Wierusz-Walknowski (*28 kwietnia 1930 -  11 lutego 2020) – polski grafik, projektant form przemysłowych, etnograf, podróżnik oraz działacz społeczny.

piątek, 17 kwiecień 2020 13:07

Karel Kryl - Przewielmożny kat

Napisane przez

Karel Kryl - "Veličenstvo kat" 

poniedziałek, 13 kwiecień 2020 05:30

Francuski czołg Saint-Chamond M16

Napisane przez

Char Saint-Chamond rysunek z oryginalnej instrukcji obsługi wydanej w 1917 roku [Gallica BnF]

Przekrój francuskiego czołgu Saint-Chamond

Czołg Saint-Chamond był projektem armii francuskiej mającym konkurować z czołgiem Schneider CA1, który miał zostać podstawowym czołgiem armii francuskiej. Prototyp czołgu St. Chamond został wybudowany jesienią 1916. Ważył prawie 20 ton, a po zamontowaniu dodatkowego pancerza 24 tony. Miał 791 cm m długości (z działem 893 cm), 267 cm szerokości oraz 235 cm wysokości. Czołg został zaprojektowany przez płk. Emila Rimailho. Powstał w oparciu o przedłużone podwozie traktora Holt Caterpillar. Do oryginalnego zawieszenia dodano trzeci wózek bieżny z trzema kółkami. Wydłużenie zawieszenia okazało się konieczne z uwagi na zwiększenie przez Niemców szerokości okopów do 250 cm. Dłuższe podwozie pozwoliło także na zamontowanie działa 75 mm, także konstrukcji płk Emila Rimailho.

Pomimo wydłużonych gąsienic, duży opancerzony kadłub, powodował, że czołg miał bardzo duże zwisy przednie oraz tylne. Zwisy spowodowały bardzo kiepskie właściwości jezdne. Aby poprawić dzielność terenową dodano z przodu i tyłu drewniane rolki podporowe (widoczne na powyższym przekroju). mające zapobiec zapadaniu się kadłuba w miękkie podłoże. W warunkach poligonowych wszystko wydawało się działać poprawnie, jednak w warunkach frontowych, to rozwiązanie zupełnie zawiodło. Czołg Saint Chamond miał napęd spalinowo-elektryczny. Czterocylindrowy, 1 - gaźnikowy, bezzaworowy (patent Charlesa Yale'a Knighta), chłodzony cieczą, silnik benzynowy Panhard i Levassor o mocy 90 KM przy 1450 obr/min., napędzał prądnicę, a ta z kolei napędzała dwa silniki elektryczne prądu stałego o mocy 52 kW, po jednym na każdy tor gąsienicowy. Elektryczny napęd ułatwiał kierowanie czołgiem, umożliwiał płynną zmianę prędkości (bez skrzyni biegów), szybką zmianę kierunki jazdy przód-tył z możliwością wykorzystania pełnej prędkości w obu kierunkach oraz błyskawiczne realizowanie manewru zawracania w miejscu.

Niestety konstrukcja układu napędowego była delikatna oraz mocno usterkowa. Czołg najlepiej opisują słowa żołnierzy pełniących w nim służbę ,,Ogromny St. Chamond, potężny niszczyciel na zbyt krótkich gąsienicach, który miał wielkie możliwości, oprócz jednej – nie można było nim jeździć."

wtorek, 07 kwiecień 2020 13:19

Chełmno

Napisane przez

Chełmno (pol. Chołmien, łac. Culmen, niem. Culm, Kulm) - średniowieczne miasto w dolinie dolnej Wisły. Historyczne centrum Chełmna, leży na wysokiej skarpie odległej około 1500 m od Wisły. Chełmno jest stolicą historyczno-geograficznego regionu Ziemia Chełmińska. Łącznie z Toruniem jest najstarszym miastem w północnej Polsce, założone na tzw. Prawie chełmińskim (niem. Kulmer Recht, łac. Jus Culmense vetus) – odmianie prawa magdeburskiego, powstałym w 1233 roku w Chełmnie.

↑ Photos by Jerzy Strzelecki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4121741

sobota, 28 marzec 2020 05:30

Joseph Haydn - Kaiserquartett [Kwartet cesarski]

Napisane przez

Joseph Haydn - Kaiserquartett [Kwartet cesarski]

Cudowna muzyka Haydna, a w tle rzadkie obrazy sto lat późniejszego schyłku monarchii Habsburgów. Wtedy jeszcze było normalnie i pięknie.

Stara Zagość – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, leży nad rzeką Nidą, około 9 km od Pińczowa i 6 km od Buska Zdroju. Została założona pomiędzy przełomem VIII i IX w. a X wiekiem.

Kolebka Joannitów w Polsce - kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Starej Zagości [fotografia Letheko] 

Zagość stanowiła pierwszą siedzibę klasztoru Joannitów w Polsce. Sprowadził ich tutaj Henryk Sandomierski, najprawdopodobniej pomiędzy swą wyprawą do Ziemi świętej, która miała miejsce w latach 1154-1155, a tragiczną w skutkach krucjatą przeciwko Prusom w 1166 roku.

wtorek, 21 styczeń 2020 09:55

Tatra 805

Napisane przez

Tatra 805 to lekka ciężarówka wojskowa, produkowana przez firmę Tatra a także AZNP Mlada Boleslav oraz Avia. W latach 1952-1960 wyprodukowano 13 624 sztuki. Została opracowana na potrzeby wojska, zgodnie ze specjalnym zamówieniem, na samochód o wybitnych właściwościach terenowych i dużej sile uciągu na haku. W slangu czeskich kierowców nazywana Kačena, Kvíčala lub Píšťala (Kaczuszka, Piszczałka lub Gwizdek) z uwagi na charakterystyczny dźwięk wydawany przez chłodzony powietrzem ośmiocylindrowy widlasty silnik diesla oraz zespół napędowy.

Więcej o lekkim samochodzie ciężarowym Tatra 805

piątek, 10 styczeń 2020 08:37

Tatra 77

Napisane przez

Czechosłowacka Tatra 77 (T77) jest przez wielu uważana jest za pierwszy seryjnie produkowany, samochód prawdziwie aerodynamiczny. Opracowali ją Hans Ledwinka i Paul Jaray, inżynier aerodynamiczny Zeppelin-a. Wprowadzona została na na rynek w 1934 r.,

środa, 25 grudzień 2019 05:07

Boże Narodzenie 2019

Napisane przez

Kolenda dla nieobecnych

"A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
I choć przygasł Świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu.
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
Wbrew tak zwanej ironii losu.

..."

Pełny tekst: https://www.tekstowo.pl/piosenka,beata_rybotycka,koleda_dla_nieobecnych.html

muzyka: Z. Preisner, tekst: Szymon Mucha, wykonanie: B. Rybotycka

 

piątek, 20 grudzień 2019 06:02

Zbór Braci polskich w Cieszkowach

Napisane przez

 Nazwa miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od imienia Cieszek.[1] W XV wieku były to dwie wsie: Cieszków Duży [Czeszkow Maior] oraz Cieszków Mały [Czeszkow Minor], ówcześnie należały do Rabsztyńskich herbu Topór.

Zbór Braci Polskich w Cieszkowach

wtorek, 17 grudzień 2019 05:28

Dwór w Węchadłowie

Napisane przez

Węchadłów - XIX wieczny dwór oraz zbór Braci Polskich, później lamus dworski. Stan z 15 stycznia 2020 roku.

Zespół dworski w Węchadłowie składa się z murowanego dworu z końca XIX w., najprawdopodobniej z roku 1894. Budowla parterowa ozdobiona portykiem, flankowana piętrowymi skrzydłami. Podczas I wojny światowej znajdował się tu szpital wojenny państw centralnych [Feldspital 5/1 in Wechalow]. Po II wojnie światowej przez wiele długich lat był siedzibą szkoły podstawowej oraz przedszkola, obecnie jest opuszczony i bardzo zaniedbany. Do dworu dobudowana jest kaplica pw. Serca Jezusowego, z wmurowanej tablicy na ścianie dowiadujemy się, że dobudowana została przez Sejmik Pińczowski dla Węchadłowa w 1927 roku. Całość znajduje się w parku. Nieopodal jest budynek zboru ariańskiego wzniesionego w 1559 roku przez Górskich, ówczesnych właścicieli pobliskich Gór i Węchadłowa. Jest to niewielka budowla, dzisiaj w stanie zupełnej ruiny, zarośnięta krzakami. Zachowała się kamienna płyta fundatorów, z mało czytelnym herbem Odrowąż i data Anno Domini 1559. W XIX w. przebudowany i użytkowany jako lamus.

piątek, 22 marzec 2019 15:06

Racławice Śląskie

Napisane przez

Jadąc drogą nr 417 z Raciborza do Prudnika zafascynował mnie poniższy widok z wiaduktu kolejowego, znajdującego się w pobliżu Racławic Sląskich. Postanowiłem zamieścić go na blogu z garścią informacji, po więcej odsyłam do źródeł podanych na końcu wpisu.

Racławice Śląskie stacja kolejowa na linii nr 137 łączącej Katowice z Legnicą, zbudowana w latach 1844 - 1876 oraz nr 294 Racławice Śląskie z Głubczycami.

Linia kolejowa nr 294 obecnie nieeksploatowana, niezelektryfikowana na całym odcinku, łącząca Racławice Śląskie z Głubczycami. Otwarcie linii nastąpiło 15 sierpnia 1876 roku. 3 marca 2000 zniesiono ruch pasażerski, a 28 czerwca 2006 również i towarowy.

 

Starem przez Świat - zapraszamy na bardzo ciekawy profil na Facebook-u oraz kanał STAR TV na YouTube

         

Polecane witryny

Forum GNOMONIKA

TwojaHistoria.pl

 • „Operacja Brunhilda”. Dlaczego Niemcy MUSIELI odbić Brzeg Dolny?
  22 styczeń 2021
  Hitler wpadł w furię, gdy dowiedział się, że w ręce Sowietów wpadła fabryka chemiczna „Anorgana” w Brzegu Dolnym nad Odrą. Nakazał zniszczenie zakładu i wyprodukowanych tam chemikaliów. Niemcy przeprowadzili błyskawiczną operację odbicia zakładu. W oddziale szturmowym byli dwaj chemicy, których zadaniem było… odkręcenie zaworów. Co Niemcy wypompowali do Odry pod osłoną nocy? W 11. i...
 • Janis Joplin, pierwsza dama kontrkultury
  19 styczeń 2021
  Jej kariera trwała zaledwie kilka lat, ale odcisnęła trwałe piętno na rodzącej się w Stanach Zjednoczonych kontrkulturze. Uznawana za ikonę blues-rocka oraz rocka psychodelicznego, pochodząca z Teksasu, zakompleksiona dziewczyna przekraczała wszelkie ówczesne normy obyczajowe i muzyczne schematy. Janis była najstarszą córką Setha i Dorothy Joplinów. Urodziła się 19 stycznia 1943 roku w Port Arthur, w...
 • „Ja wam zagram hymn Polski. I proszę wstać”. Rubinstein – człowiek, który podniósł na nogi założycieli ONZ
  17 styczeń 2021
  „Tutaj, w tej sali, chcecie urządzić szczęśliwą przyszłość świata. Brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować. Ja wam zagram hymn polski. I proszę wstać!” – powiedział polski pianista. I wstali. Kim był człowiek, na którego wezwanie podnieśli się przedstawiciele 50 państw? Artur Rubinstein nie był długo wyczekiwanym i upragnionym dzieckiem....
 • Sztuka przeżycia. Czego uczono polskich rekrutów w 1919 roku?
  15 styczeń 2021
  Współcześnie żołnierze mają organizowane specjalne szkolenia z przeżycia w każdych warunkach. Jak wyglądało przygotowanie rekruta do przetrwania w polu 100 lat temu? Obecnie organizuje się dla żołnierzy kursy SERE. Jest to skrót oznaczający: Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór w niewoli, oraz Escape – ucieczkę. Jeden z najtrudniejszych na świecie kursów tego...

 

 

 

Kopalnia Wiedzy

Ciekawe informacje z wielu dziedzin nauki

 

 

Średniowiecze – CiekawostkiHistoryczne.pl

 • Bitwa pod Cedynią. Mityczne zwycięstwo Polaków nad Niemcami w 972 roku.
  22 styczeń 2021
  „Tymczasem dostojny margrabia Hodo, zebrawszy wojsko, napadł z nim na Mieszka (…). Na pomoc margrabiemu pośpieszył wraz ze swoimi tylko mój ojciec, graf Zygfryd, podówczas młodzieniec i jeszcze nie żonaty(…). Kiedy w dzień św. Jana Chrzciciela starli się z Mieszkiem, odnieśli zrazu zwycięstwo, lecz potem w miejscowości zwanej Cidini brat jego Czcibor zadał im klęskę, kładąc...
 • Zemsta Obciętonosego. Krwawa gra o tron Cesarstwa Bizantyńskiego
  12 styczeń 2021
  Był cesarzem, lecz został zdradzony i wywleczony z pałacu. Jego doradców spalono żywcem, jemu odcięto nos i język, a następnie zesłano do najbardziej północnej z północnych prowincji imperium. Dekadę później, kiedy już wszyscy o nim zapomnieli, z wielką armią zjawił się pod murami Konstantynopola, by zemścić się na wrogach i odzyskać tron. Rinotmetos, czyli Obciętonosy,...
 • Nowy Rok w marcu? A może we wrześniu? Ery i style rozpoczynania roku w historii
  01 styczeń 2021
  Kalendarz jest narzędziem umownym – podobnie jak czas oraz jego liczenie. Zagadnienia fizyczne zostawmy jednak w spokoju, zajmijmy się tymi historycznymi. Czy Nowy Rok zawsze rozpoczynano pierwszego dnia stycznia? W różnych kulturach czas liczony jest od innego ważnego wydarzenia, w większości przypadków legendarnego (ale nie zawsze!). Najchętniej rozpoczynano od początku świata lub jakiegoś przełomu –...
 • Najprawdopodobniej pierwszy przypadek użycia broni biologicznej w dziejach, czyli oblężenie Kaffy i początek pandemii
  29 grudzień 2020
  Czy czarną śmierć można wykorzystać jako broń biologiczną? Tak! W Kaffie przekonano się o tym wyjątkowo boleśnie. Spadające zwłoki były dla mieszkańców miasta dopiero początkiem nieszczęść. Jak się wkrótce okazało – nie tylko dla nich… Ludzkość zna dżumę od tysiącleci. Naukowcy badający genom wywołujących ją niebezpiecznych bakterii wciąż spierają się o to, jak dawno temu...

 
"rem tene, verba sequentur"

234834 (220)

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania OpenStreetMap i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).

lub Map

Polityka prywatności   Polityka cookies   Kontakt: letheko@letheko.pl    

.