Tematy na blogu

niedziela, 24 maj 2020 10:19

Przeprawa promowa u zbiegu Wisły i Dunajca | Opatowiec - Ujście Jezuickie

Napisane przez Letheko
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca.

Powyższe filmy by Letheko

Prom działa w systemie nurtowym, czyli takim, który wykorzystuje siłę nurtu do przemieszczania promu zawieszonego na linach nośnych rozpiętych pomiędzy dwoma brzegami rzeki. Szybkość promu regulowana jest po przez zmianę kąta ustawienia burty promu względem nurtu rzeki. Przeprawę promową, jako działalność całkowicie prywatną, nie sponsorowaną przez samorząd ani zarządce dróg, uruchomił w 1991 roku Jerzy Wcisło wraz ze wspólnikiem. Kilka lat wcześniej rozpoczęli działalność promową na Wiśle w okolicy Połańca. Po zbudowaniu nowego mostu, przeprawa została zamknięta z powodu braku sensu ekonomicznego jej dalszego utrzymywania.

W założeniu prom pływa cały rok, jednak z wyjątkiem bardzo dużej wody powodziowej oraz zalodzenia Wisły w trakcie mroźnych zim. Aby przeciwdziałać niskim stanom wody, właściciele promu zakupili specjalne amfibie wojskowe, którymi pogłębiają tor wodny dla promu. Warto pamiętać, że prom i jego załoga utrzymuje się ze sprzedaży biletów, nie ma żadnego innego źródła finansowania. Nie żałujmy pieniędzy na bilety, zebrane opłaty muszą na wszystko wystarczyć: na ZUS wspólników, podatki, remonty promu, ubezpieczenie no i oczywiście na utrzymanie przewoźników i ich rodzin. Kuriozum całej tej sytuacji finansowej, to bezpłatność wszystkich okolicznych promów, na Wiśle i Dunajcu, sponsorowanych przez lokalne samorządy.

Szerokość przeprawy [lustra wody] przy normalnym stanie wody, wynosi około 120 m. Przepływ wody w Wiśle mierzony w stacji hydrologicznej Jagodniki (przed połączeniem z Dunajcem) wynosi średnio 138,0 m³/s, maksymalnie 3 000 m³/s. Dunajec charakteryzuje się bardzo dużymi, gwałtownymi wahaniami poziomu wody, do 11 m w dolnym biegu, i wielkości przepływu, które przy ujściu wynoszą średnio 84,3 m³/s, natomiast maksymalnie do 3500 m³/s.

Wywiad z przewoźnikiem Jerzym Wcisło przeprowadzony przez ekipę Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

Przeprawy przez Wisłę strzeże Komendant Józef Piłsudski

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca - pomnik Józefa Piłsudskiego

Fotografia by Letheko

Przeprawa promowa Opatowiec - Ujście Jezuickie u zbiegu Wisły i Dunajca - pomnik Józefa Piłsudskiego

Fotografia by Letheko

Położenie: 

Połączenie promowe Opatowiec - Ujście Jezuickie

lub Map

Własnie w Opatowcu w trakcie ciężkich walk z Rosjanami w dniach 23, 24 oraz 27 września 1914 przez Wisłę przeprawił się 1. Pułk Piechoty Legionów, pod osobistym dowództwem Józefa Piłsudskiego. Na lewym brzegu Wisły w Opatowcu stoi pomnik Józefa Piłsudskiego upamiętniający tamte wydarzenia. Pomnik Piłsudskiego - mierząca 2,70 m postać z brązu umieszczona jest na trzymetrowym postumencie z tablicą informującą, że "w tym miejscu w dniach 23, 24, 27 września 1914 w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów".

"Jestem u zbiegu trzech polskich rzek: Wisły, Dunajca i Nidy. Wszędzie stają mi w mojem zadaniu na przeszkodzie, biegnąc zresztą z różnych stron. A jakie różne te rzeki! Wisła jak Wisła. Wisełka, biegnąca przez pola polskie, szara Wisełka o zwyczajnym prądzie. Dunajec rwie i pędzi z gór, wlatuje do Wisły, chcąc jakby złamać i zniszczyć jej szare życie, czyniąc je żywem i barwnem. Od północy sprzeciwia się temu leniwa, błotna druchna Wisły — Nida. I nazwy jakże odpowiednie! Wisła jak Wisła; ucho bierze tę nazwę tak zwyczajnie, jak jakiś chleb powszedni dźwięku. Dunajec, rodzaju męskiego, jakaś prasłowiańska nazwa — Dunaj bezwiednie się przypomina. Nida najzabawniejsza! Nie mogłem nigdy się oprzeć chęci dodania do nazwy dźwięku G — wyjdzie wtedy Gnida. W miękkiem łóżku, nie wśród puchów lecz błot, płynie, jak-gdyby się leniła nawet myśleć. Trzy rzeki polskie były mi więc przeszkodą dla ofensywnych planów, dzieląc w dodatku Ojczyznę na dwoje, czyniąc z miłego Gręboszowa i Kozłowa jakoby Ojczyznę, a z kościuszkowskich Winiar i Czarkowej, z Nowego Korczyna, gdzie także jakieś pakta historyczne pisano — 'Feindesland, mit Ruthenen dazu!'." [czytaj więcej: JÓZEF PIŁSUDSKI. MOJE PIERWSZE BOJE. CZĘŚĆ I. NOWY KORCZYN — OPATOWIEC]

Józef Piłsudski przed kwaterą 1 pułku piechoty w trakcie walk nad Nidą i Wisła. Po stronie lewej Tadeusz Kasprzycki, po prawej Edward Śmigły-Rydz.

Józef Piłsudski przed kwaterą 1 pułku piechoty w trakcie walk nad Nidą i Wisła. Po stronie lewej Tadeusz Kasprzycki, po prawej Edward Śmigły-Rydz. 

 
Nurtowa (bez silnika), górnolinowa przeprawa promowa czynna jest w godzinach:
w czasie zimowym od 6.00 - 18.00
w czasie letnim od 6.00 - 19.00
Nośność promu - 6 ton
Dokładne informacje, telefon +48 693 716 207
 
Ujście Jezuickie w Słowniku geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich  › Tom XII  › strona 832 oraz strona 833
 
  • barki_lata_50
  • most_1914_1915
  • rozladunek_wegla_1948
Zdjęcia nr 1 i 3 źródło Fotopolska.eu, zdjęcie nr 2 (Opatowiec ?) źródło Österreichische Staatsarchiv
 

Źródła:

Licencja

Tekst, filmy (z wyłączeniem filmów z serwisu YouTube) oraz zdjęcia Letheko - wolna licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

 

Reklama:

Czytany 69 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 czerwiec 2020 05:12

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.