sobota, 08 maj 2021 06:32

Francuski czołg Saint-Chamond M16

Napisane przez Letheko
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Char Saint-Chamond rysunek z oryginalnej instrukcji obsługi wydanej w 1917 roku [Gallica BnF]

Przekrój francuskiego czołgu Saint-Chamond

Czołg Saint-Chamond był projektem armii francuskiej mającym konkurować z czołgiem Schneider CA1, który miał zostać podstawowym czołgiem armii francuskiej. Prototyp czołgu St. Chamond został wybudowany jesienią 1916. Ważył prawie 20 ton, a po zamontowaniu dodatkowego pancerza 24 tony. Miał 791 cm m długości (z działem 893 cm), 267 cm szerokości oraz 235 cm wysokości. Czołg został zaprojektowany przez płk. Emila Rimailho. Powstał w oparciu o przedłużone podwozie traktora Holt Caterpillar. Do oryginalnego zawieszenia dodano trzeci wózek bieżny z trzema kółkami. Wydłużenie zawieszenia okazało się konieczne z uwagi na zwiększenie przez Niemców szerokości okopów do 250 cm. Dłuższe podwozie pozwoliło także na zamontowanie działa 75 mm, także konstrukcji płk Emila Rimailho.

Pomimo wydłużonych gąsienic, duży opancerzony kadłub, powodował, że czołg miał bardzo duże zwisy przednie oraz tylne. Zwisy spowodowały bardzo kiepskie właściwości jezdne. Aby poprawić dzielność terenową dodano z przodu i tyłu drewniane rolki podporowe (widoczne na powyższym przekroju). mające zapobiec zapadaniu się kadłuba w miękkie podłoże. W warunkach poligonowych wszystko wydawało się działać poprawnie, jednak w warunkach frontowych, to rozwiązanie zupełnie zawiodło. Czołg Saint Chamond miał napęd spalinowo-elektryczny. Czterocylindrowy, 1 - gaźnikowy, bezzaworowy (patent Charlesa Yale'a Knighta), chłodzony cieczą, silnik benzynowy Panhard i Levassor o mocy 90 KM przy 1450 obr/min., napędzał prądnicę, a ta z kolei napędzała dwa silniki elektryczne prądu stałego o mocy 52 kW, po jednym na każdy tor gąsienicowy. Elektryczny napęd ułatwiał kierowanie czołgiem, umożliwiał płynną zmianę prędkości (bez skrzyni biegów), szybką zmianę kierunki jazdy przód-tył z możliwością wykorzystania pełnej prędkości w obu kierunkach oraz błyskawiczne realizowanie manewru zawracania w miejscu.

Niestety konstrukcja układu napędowego była delikatna oraz mocno usterkowa. Czołg najlepiej opisują słowa żołnierzy pełniących w nim służbę ,,Ogromny St. Chamond, potężny niszczyciel na zbyt krótkich gąsienicach, który miał wielkie możliwości, oprócz jednej – nie można było nim jeździć."

Francuski czołg St. Chamond M16

Czołg Saint-Chamond eksponowany na dziedzińcu Les Invalides, aby zachęcić przechodniów do zakupu bonów wojennych. [fot. Gallica BnF]

Pancerz był nitowany ze stalowych płyt walcowanych o grubości:

 • kadłub z przodu - 11,5 mm
 • kadłub boki - 8,5 mm w wersji M2 plus dodatkowe blachy 8,5, w sumie - 17 mm
 • tył - 8,5 mm
 • dach - 5,5 mm w wersji M2 plus dodatkowe blachy 8,5, w sumie - 13 mm

Zawieszenie typu Holta na sprężynach walcowych, moc jednostkowa wynosiła 3,75 KM/t [4,5 KM/t] nacisk na podłoże 0,79 kG/cm², szybkość drogowa 12 km/h w terenie ok. 4-5 km/h, pojemność zbiornika paliwa 250 litrów, zasięg około 60 km lub 8 godzin manewrów.

Załogę czołgu stanowiło 9 żołnierzy - dowódca, amunicyjny, mechanik, 2 działonowych oraz 4 strzelców karabinów maszynowych.

Zdolność pokonywania przeszkód: szerokość rowu - 180 cm, wysokość prostopadłej przeszkody - 38 cm. Zdolność pokonywania wzniesień - 32%. Uzbrojenie: 1 armata Saint-Chamond L12CTR DCA45 kal. 75 mm (zapas amunicji 106 szt.), 4 karabiny maszynowe Hotchkiss model 1914 kal. 8 mm (zapas amunicji 7488 szt.)

Pierwszy egzemplarz wyjechał z fabryki 7 września 1916 roku. Pierwsze użycie bojowe nastąpiło 1 maja 1917 roku podczas natarcia w rejonie Conde-sur-Aisne. Kolejne użycie czołgu St Chamond wspierającego natarcie piechoty miało miejsce 5 maja 1917 roku pod Moule de Lafflaux. Poważna wada konstrukcji, zbyt duży zwis przedni, od razu się ujawniła. Spośród 16 czołgów St Chamond, które brały udział w ataku, 15 utknęło podczas próby przekroczenia niemieckich okopów.

Do końca wojny wyprodukowano 400 sztuk (165 szt. St. Chamond M1 + 235 szt. St. Chamond M2)

Warianty produkcyjne:

 • Saint Chamond M1 (dach płaski + działo 75 mm L12C TR St Chamond)
  Saint Chamond M2 (dach dwuspadowy + działo 75 mm Schneider Mle 1912 lub działo 75 mm Mle 1897)
  Ciągnik techniczny Saint Chamond (bez działa)

Po wojnie projekt czołgu St.Chamond został zarzucony, a w służbie pozostało jedynie 72 egzemplarzy.

Producentem czołgu St.Chamond była francuska firma zbrojeniowa Saint Chamond

Francuska firma zbrojeniowa Saint Chamond 

Saint Chamond to potoczna nazwa firmy Compagnie des Forges et Acieries de la Marine et d‘Homecourt w Saint-Chamond we Francji. Firma rozpoczęła swoją działalność na początku XIX wieku. Produkowała wysokiej jakości płyty pancerne od 1880, osie kolejowe, parowozy, wyposażenie dla francuskiej marynarki, a później także amunicję przeciwpancerną oraz sprzęt artyleryjski. W sprzęt artyleryjski zaopatrywała między innymi w 1902 armię meksykańską, a w 1913 roku belgijską. Opracowała w czasie I wojny światowej wiele wzorów wież obrotowych, które były przeznaczone do montażu dział okrętowych. Powstał w niej jeden z pierwszych czołgów francuskich, tytułowy Saint Chamond Model 16. W 1918 roku opracowała samobieżną haubicę o kalibrze 240 mm, na podwoziu gąsienicowym z napędem elektrycznym, zasilaną przewodowo z generatora zabudowanego na pojeździe towarzyszącym haubicy. Po zakończeniu I wojny światowej firma zaprzestała produkcji czołgów oraz uzbrojenia artyleryjskiego.

Po zakończeniu I wojny światowej firma zaczęła produkcję przemysłowych lokomotyw parowych a od 1935 roku także elektrycznych. Produkcja lokomotywy została zakończona w 1968 roku, ostatnim produktem był elektrowóz spalinowy typu A1AA1A 68000 zbudowany dla SNCF. Firma po wielu fuzjach i przekształcenia ostatecznie, w wyniku bankructwa zniknęła z rynku 

Galeria zdjęć czołgu Saint-Chamond z serwisu Landships II, Chars-francais oraz Commons wikimedia

Użytkownicy: Francja, Włochy, USA, Rosja, Hiszpania.

Źródła:

Tekst udostępniony na licencji CC BY-SA 3.0 PL Zdjęcia pozostają własnością ich posiadaczy, użyte zostały do celów poglądowych oraz edukacyjnych.

Czytany 217 razy Ostatnio zmieniany sobota, 08 maj 2021 06:34

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

 

Starem przez Świat - zapraszamy na bardzo ciekawy profil na Facebook-u oraz kanał STAR TV na YouTube

         

TwojaHistoria.pl

 • Niemal pogrzebali firmę ojca. Temperament Guccich doprowadził modowe imperium na skraj upadku
  19 październik 2021
  Zaczęło się niewinnie. W 1921 roku Guccio Gucci, po latach ciężkiej pracy i odkładania każdego grosza, otworzył swój pierwszy sklep. Sprzedawał w nim tylko skórzane wyroby. Dziś stworzona przez niego marka to synonim luksusu. Mało jednak brakowało, a imperium mody zniszczyłyby… dzieci i wnuki założyciela. Urodził się 26 marca 1881 roku we florenckiej rodzinie o...
 • Do serca przytul dzika, weź na kolana rysia – życie Simony Kossak
  17 październik 2021
  Simona Kossak pochodziła z powszechnie znanej malarskiej rodziny. Zamiast korzystać z przywilejów wynikających z posiadania sławnego nazwiska zdecydowała się porzucić rodzinny Kraków i zamieszkać w środku białowieskiej puszczy. Z biegiem czasu stała się wielkim autorytetem z dziedziny biologii, popularyzatorką nauk przyrodniczych i znaną obrończynią praw zwierząt. Do tego była również osobą niezwykle barwną i kontrowersyjną....
 • Podróże z historią. Żyrardów – kapitalizm z ludzką twarzą
  15 październik 2021
  Mieszkania, szkoły, szpital, przedszkole, dom kultury, kościoły – to wszystko oferował Żyrardów robotnikom pod koniec XIX wieku. Czym kierowali się właściciele zakładów lniarskich, budując miasto idealne, które wyprzedziło swoją epokę? Z dawnej osady przemysłowej Żyrardowa zachowało się 95% zabudowy. Co więcej, nie jest to skansen, lecz żywa tkanka miejska. Tym bardziej warto odwiedzić miasto. Spacer...
 • Zanim nastał czas benzyny, czyli krótka historia elektrycznych pojazdów
  13 październik 2021
  Napędzane prądem samochody już niebawem zdominują ulice. Ale nazywane dziś „zielonymi” pojazdy wcale nie są nowością… Powstanie prototypów elektrycznego samochodu przypada już na pierwszą połowę XIX wieku. Dla przypomnienia i porównania – pierwszy prototyp maszyny napędzanej silnikiem spalinowym skonstruowano w 1808 roku, a motor parowy generujący stałą moc opracowano i uruchomiono po raz pierwszy w...

 

 

 

Kopalnia Wiedzy

Ciekawe informacje z wielu dziedzin nauki
 • „To olbrzymi przełom”. Po raz pierwszy ludzki organizm nie odrzucił świńskiej nerki
  20 październik 2021
  Amerykańskim lekarzom jako pierwszym na świecie udało się przeszczepić człowiekowi nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni bez natychmiastowego odrzucenia organu przez organizm biorcy. Co więcej, nerka działała prawidłowo. To olbrzymi krok naprzód, który w przyszłości może rozwiązać problem brakujących organów do transplantacji.
 • Tysiące lat przed udomowieniem kur ludzie hodowali „najniebezpieczniejszego ptaka na świecie”
  20 październik 2021
  Przed 18 000 laty mieszkańcy Nowej Gwinei podbierali jaja kazuarom i hodowali pisklęta, uważa międzynarodowy zespół naukowy. Takie zachowanie miało miejsce na tysiące lat przed udomowieniem kur. I nie mówimy tutaj o hodowaniu małych ptaków, a o zajmowaniu się wielkimi, drażliwymi nielotami, które mogą wypatroszyć człowieka, stwierdza profesor Kristine Douglass z Pennsylvania State University.
 • Niezwykły biały karzeł
  20 październik 2021
  Znaczna część gwiazd w toku swojej ewolucji zamienia się w białe karły, niezwykle gęste obiekty wielkości Ziemi o masie zbliżonej do masy Słońca. Teraz po raz pierwszy astronomowie zauważyli białego karła nagle zmieniającego jasność w bardzo krótkim czasie. Znajduje się on w układzie podwójnym w odległości około 1400 lat od Ziemi i pobiera materię materię z towarzyszącej mu gwiazdy.
 • Wnuczka pisarza Gabriela Garcíi Márqueza organizuje wyprzedaż ubrań i przedmiotów dziadków
  20 październik 2021
  Dwudziestego października rozpocznie się wyprzedaż ubrań należących do pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Gabriela Garcíi Márqueza i jego żony Mercedes Barchy. Wydarzenie towarzyszy otwarciu centrum kulturalnego Casa de la Literatura Gabriel García Márquez w ich domu w Meksyku. Dochód ze sprzedaży ma zostać przekazany fundacji FISANIM, która pomaga dzieciom z rdzennych społeczności. Została ona założona przez Ophelię Medinę, przyjaciółkę pary.

 

 

 

347926 (380)

OpenStreetMap® to projekt open data, rozpowszechniany na licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL) przez OpenStreetMap Foundation (OSMF).

Możesz swobodnie kopiować, rozpowszechniać, przekazywać innym i dostosowywać nasze dane, pod warunkiem podania OpenStreetMap i jego autorów jako źródła. Jeśli zmienisz, przekształcisz lub wykorzystasz nasze dane, wynik swojej pracy możesz rozpowszechniać tylko na podstawie tej samej licencji.

Pełny tekst licencji dokładnie opisuje twoje prawa i obowiązki.

Nasza dokumentacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC BY-SA 2.0).

lub Map

Polityka prywatności   Polityka cookies   Kontakt: letheko@letheko.pl   Kontener KP 7

.