Rocznica śmierci Jana Mosdorfa
11 października 1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau rozstrzelany został Jan Mosdorf, wybitna postać polskiego ruchu narodowego.
Jan Mosdorf, ps. „Andrzej Witowski” urodził się 30 maja 1904 w Warszawie. Doktor filozofii, publicysta, przywódca Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, lider młodych Obozu Wielkiej Polski, pierwszy szef Obozu Narodowo-Radykalnego. Po tym jak władze sanacyjne zdelegalizowały ONR, Jan Mosdorf ukrywał się przed zesłaniem do obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. W późniejszych latach nie uczestniczył w działalności obu odłamów ONR, poświęcając się publicystyce politycznej oraz filozofii, swoją pracę doktorską napisał pod kierunkiem prof. Władysława Tatarkiewicza. Regularnie publikował swoje artykuły m.in. na łamach „Prosto z Mostu”. W 1938 roku wydał głośną książkę „Wczoraj i jutro”. Po wybuchu II wojny światowej działa w konspiracyjnym Stronnictwie Narodowym, współtworzy podziemne pismo narodowców “Walka” oraz Narodową Organizację Wojskową. W czerwcu 1940 roku został aresztowany przez Gestapo. Uwięziony na Pawiaku, a następnie przewieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie był jednym z animatorów konspiracji.
Jan Mosdorf został zamordowany przez Niemców 11 października 1943 roku, za pomoc żydowskim więźniom obozu.
"„Dla jednych jesteśmy reakcjonistami, konserwatystami, klerykałami i fanatykami dla innych jesteśmy radykałami, ateuszami, oportunistami. Dla nas te podziały nie istnieją. Jesteśmy konserwatystami prawda, bo uważamy za rzecz konieczną i zdrową pielęgnowanie tradycji, kultury, życia rodzinnego i łączności z polską przeszłością. Ale jesteśmy też postępowcami, bo idziemy śmiało naprzód, bez przesądów odrzucając wszystko, co jest szkodliwe dla narodu."
Jan Mosdorf padł ofiarą obozowego donosu, 25 września 1943 roku został osadzony w bloku XI Auschwitz-Birkenau, a 11 października rozstrzelany przez Niemców w zbiorowej egzekucji. Miał wtedy 39 lat. Jego symboliczna mogiła znajduje się na starym cmentarzu Powązkowskim